Grip Aşısını Ne Zaman Olmalıyız?

Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, grip aşısı olmak isteyenler için en uygun ayın Eylül ve Ekim olduğunu açıkladı.

Okulların açılmasıyla birlikte hastalıkların ve şikayetlerin arttığı görülüyor. Grip aşısı için uygun ayların Eylül ve Ekim olduğunu belirten Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan aileleri dikkat etmeleri noktasında uyardı.

Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, ebeveynlerin çocuklarında görülen yüksek ateş, burun tıkanıklığı, öksürük ve kulak – boğaz ağrıları şikayetleri ile kendilerine başvurduklarını belirtti. Ailelerin grip salgını tam olarak yayılmadan Eylül ya da Ekim aylarında çocuklarına grip aşısı yapmaları için uyardı.

GRİP AŞISI HANGİ SIKLIKTA YAPILMALI?

Grip aşısı senede bir kere yapılabilir. Grip salgını başladıktan sonra birçok kişi hastalandığı içingrip aşısını yaptırmanın pekfaydası kalmıyor.

O yüzden grip aşısını yaptığımı zaman çok önemli. Salgın tam olarak insanlara yayılmadan ve insanlar hastalanmadan yapılması gribi önlemekte yardımcı olabilir. Grip salgını başlamadan grip aşısını yaptırarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan,sağlık personelleri hemşireler, doktorlar, hasta bakıcılar, 60 yaşın üzerindeki yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ya da bağışıklık sisteminde zayıflığı olan yaşlı hastalar, organ nakli yaptıranların özelikle aşı yaptırması gerekiyor diye belirtirken aynı zamanda grip salgınından korunmak isteyen herkes aşısını bu mevsimlerde yapılabilirdiye ekliyor.

GRİP OLDUYSANIZ BOL BOL SU İÇİN

Ebeveynlere çocuklarının beslenmelerine çok dikkat etmesini, doğal yiyecek tüketmeye dikkat etmeleri gerektiğine, özellikle meyve ve sebzeleri bol su ile yıkadıktan sonra yemelerini ve bol su içerek gripten korunabileceklerini belirten Sefa Karaaslan, su içmenin öneminden bahsetti. Üst yolunum rahatsızlıklarında oluşan enfeksiyona karşı su içmek fazlasıyla önemlidir. Sefa Karaaslan

gribal enfeksiyonlar karşı bol su içilmesinin öneminden bahsederken doğal bitki çayları özellikle ıhlamur, zencefil bunlar hem hastalığı önleme açısından hem de hasta olduktan sonra daha kolay iyileşmek için önerdiğimiz ürünler arasında yer alıyor. Aktarlarda satılan faydası kanıtlanmış doğal çayları da kullanabilirler. Bolca C vitamini alıp mevsim meyve ve sebzesi yemelerini öneriyorum dedi.

Grip Aşısını Ne Zaman Olmalıyız?
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.