Grafik Tasarım Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Grafik Tasarım Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Grafik tasarım okumak zor ve pahalı olsa da iş imkanları fazladır. Yaratıcılık gerektiren bir bölümdür. 

İş Deneyimi

Tasarım dünyası oldukça geniştir. Stajerlikte çok büyük yerlerde çalışmak sizin öğrenim oranınızı kısıtlayabilir. Stajer döneminizde öğretilen işin her noktasını kapmaya çalışın. Bir çalışan olduğunuzda faydasını göreceksiniz. İlgili yarışmalara ve sergilere katılmak size ekstra fayda sağlayacaktır. Kendini tanıtmanızı ve gelişiminize yarayacaktır. Örneğin,  bir film yapımı şirketi, televizyon kanalı veya herhangi bir dergide çalışanlarla irtibata geçerek gönüllü işler yapabilirsiniz. İş deneyiminizi arttıracaktır.

Tipik İşverenler

Özel sektörlerde, stüdyolar veya marka uzmanı olarak işletmelerin çeşitli yerlerinde çalışabilirsiniz. Kimlik, markalaşma ve kurumsal iletişim dahil olmak üzere reklam tasarımı konusunda uzmanlaşmış bir ekibin parçası olabilirsiniz. Reklam ajanslarında çalışmak için satış ve iş yararına artış elde etmek için çözümler gerekir. Yayıncılarda Grafik Tasarım mezunlarından olabilir. Kitap, dergi, gazete tasarımları yapabilirsiniz. Bazı mezunlar bir stüdyo ile sanatçıları ve işleri sergileyerek kendi işlerini kurabilir.

grafik-tasarim-isleri

CV’inizde Olması Gereken Beceriler

Tasarım bilgisi ve Yöntemler: Çizim, eskiz, özgün baskı, fotoğraf, tipografi, hareketli görüntü, dijital medya.

Yaratıcılık: Yeni ilham ve tekniklere açık olmak.

Takım Olarak Çalışabilme: Diğer grafik tasarım çalışanları ile beraber projeler kurabilme.

Zaman: Pratik olma ve zamanı değerlendirebilme.

Teknik Beceri: Bilgisayar programlarından illüstrasyon, baskı ve web tasarım beceleri.

Araştırma: Araştırmacı olmalı ve gündemi, trendleri takip edebilmeli.

Girişimcilik Becerileri: Yaratıcılığa girişimcilik eklenmeli, hiç bir şekilde sakınılmamalı.

Grafik Tasarım Mezunlarının İş Seçenekleri

Grafik tasarımın doğrudan ilişkisi olan iş seçenekleri şunlardır:

 • Reklam Sanat Yönetmeni
 • Animatör
 • Grafik Tasarımcı
 • Grafiker
 • Ressam
 • Yapım Tasarımcısı ( tiyatro, televizyon, sinema )
 • Sergi Tasarımcısı
 • Resim Öğretmeni
 • İç ve Mekansal Tasarım
 • Peyzaj Mimarı
 • Multimedya Uzmanı
 • Fotoğrafçı

Birçok işveren diplomanıza bakarak sizi kabul eder. Bu nedenle bu listelenen işlerde kısıtlanmamak için diploma gereklidir. Size en uygun iş hangisi ise onu seçin ve beklentilerinizi karşılayın.

Daha Fazla Çalışmak

Master derecesine gelebilirsiniz. Örneğin tipografi veya resminizi geliştirin. Böylece iş imkanı kolaylaşırken bilgi seviyeniz artacaktır.

Grafik Tasarım Okuyanların Maaşları Ne Kadardır?

Türkiye şartlarında Grafik tasarım okuyanlar genellikle çalışma verimlerine göre maaş alırlar. En az 1500 ile başlar. Ortalama 2500 civarındadır. Eğer performansınız fazla ise, yaratıcı, çalışkan ve çok odaklı iseniz ortalamanın iki katı kadar maaş alma şansınız vardır.

Grafik Tasarım Mezunlarına İpuçları

Net bir fikre sahip olunmalıdır. Fikrin arkasında durabilme ve yürütebilmelidir.

Eleştirilere açık olunmalıdır. Herkes yapılan iş ile alakalı olumlu ya da olumsuz eleştirilerde bulunabilir. Sakinlikle karşılanmalıdır. Eleştiriye açık olmadığınız takdirde kendinizi kısıtlarsınız ve becerilerinizi ortaya çıkartamayarak gelişiminizi önlersiniz.

Deneyim sahibi olun. Her konuya uzanın ve deneyim edin. Denemediğiniz ve merak duymadığınız sürece öğrenemez ve başarılı olamazsınız.

İşlerinizde inatçı ve odaklanmış olun. Bu önemli bir konudur. Hemen pes etmemek gerekir.

Freelancer çalışılabilir fakat tavsiye edilmez.

Grafik Tasarım Mezunları Nerelerde Çalışabilir?
4.3 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

  1. Avatar
   Nilay daşkın |

   Resim öğretmeni olarak kendini geliştire bilirsin, fotoğrafçılık alanında da kendini geliştirebilirsin ama sana tavsiyem iç mimarlığı bi düşün. Bende GRAFİK VE FOTOĞRAF bölümü öğrencisiyim ve iç mimarlığı gerçekten çok istiyorum eğer iç mimarlığı düşünürsen kendini perspektifte geliştirmen lazım

   Yanıtla
 1. Avatar
  fatime yiğit |

  Ben iki yillik grafik tasarim okuyorum resim çizme yeteneğim çok fazla yok çok yartıcı da değilim napabilirim kendimi nasıl geliştirebilirim. Yetenek sonradan kazanilirmi

  Yanıtla
  1. Avatar
   bir grafiker |

   kesinlikle olabilirsin. ben grafik tasarım ve fotoğrafçılık okuyorum. ikisi birbirine tezat meslekler değil. iyi bir grafikersen, renkleri iyi görüyor,resimde bütünlüğü yansıtabiliyorsan işin hayli kolay.çünkü fotoğrafçılık görmek ve yaratıcılık ile alakalı(tabi makine bilgisinin de olması gerek) kendi kendine araştırmalar yapıp,bol bol çekim yapmalısın. yağmurlu havada,gün doğumunda-batımın da sürekli foto çekmeyi denemelisin çünkü denerek öğrenilebilen bir meslek.olabilirsin bence.başarılar…

   Yanıtla
 2. Avatar

  2 yıllık grafik tasarımı bölümünü bitirdim 4 yıllığa çıkarıp grafik tasarım öğretmeni olmk istiyorum olabilirmiyim sizce
  Birde dgs de kaç puan almm gerekiyor?

  Yanıtla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.