Gözünü seven her havuza girmesin!

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte tatile gitme durumu da artış gösterdi. Uzmanlar ise gözde oluşabilen konjonktiviteyani mikrobik enfeksiyonlara karşı kişilere uyarıda bulunuyor.

Hijyen açısından uygun olmayan deniz ve havuzlara girilmemesi gerektiğini aktaran Op. Dr. Sevgi Tongal, bu durumun rahatsızlık için daha büyük risk taşıdığını ifade etti.

VİRÜS GİBİ YAYILIYOR

Genellikle kişilerin kırmızı veya pembe göz olarak söyledikleri konjonktivit rahatsızlığının sebeplerinin farklılaştığına değinen Tongal, bu hastalığın yaz aylarında salgın bir virüs gibi kişiden kişiye bulaştığına dikkat çekti.

Konjonktivit rahatsızlığının ne olduğu ile ilgili bilgi veren Tongal, göze bakıldığında görülen beyaz tabakanın en üstünde yer alan zarın iltihaplanması olduğuna dikkat çekti. Özellikle yaz aylarında tatil zamanı mikroplu deniz ve havuza girmek ile görüldüğünü belirten Tongal, bu konuda hassas olunması gerektiğine dikkat çekti.

HİJYENİNE GÜVENMEDİĞİNİZ HAVUZA GİRMEYİN

Konjonktivit göz rahatsızlığının temizlenmesi zor olan havuzlardan bulaşmasının yanında mikrop barındıran denizlerden de geçebileceğini söyleyen Tongal, temizliği konusunda emin olunmayan deniz ve havuza girilmemesi gerektiğini vurguladı. Denizde yüzerken dibe dalarak gözlerin açıldığını söyleyen Tongal, deniz içinde gözlerin açılmasının mikrobun daha çabuk kapılmasına neden olduğunun altını çizdi. Bu nedenle deniz gözlüğü ve maskenin takılarak gözlerin mikroplara karşı korunması gerektiğine vurgu yapan Tongal, tahrişe neden olan maddelerden de uzak durulmasının son derece önemli olduğunu aktardı.

BULANIK GÖRME VE KORNEA LEKELERİNE YOL AÇAR

Konjonktivit rahatsızlığının gözde kızarıklık, kaşınma, batma, yanma, çapaklanma vs. daha pek çok belirtiler ile kendisini gösterdiğine vurgu yapan Tongal, bu durumun kişinin günlük hayatını zorlaştırdığını, iş ve sosyal yaşamını olumsuz etkilediğini belirtti. Önemsenmeyen ve önlem alınmayan durumlarda enfeksiyonun ilerleyerek daha ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğinin altını çizen Tongal, bulanık görme ve korneada kalıcı lekelerin olabileceğine dikkat çekti.Dolayısı ile böyle bir durumda zaman kaybetmeden uzman bir göz doktoruna gidilmesini söyledi.

Rahatsızlık için doktorun iltihap geçirici ilaçlar vereceğini ve bunların aksatılmadan kullanılması gerektiğini aktaran Tongal,tedavi süresince havuz, deniz gibi mikrop barındırma özelliği yüksek olan yerlerden uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Gözünü seven her havuza girmesin!
4.8 Puan
Değerlendirme
Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.