Google’dan çığır açacak video arama teknolojisi

Günümüzde dünyanın bir numaralı teknoloji ve yazılım markalarından Google, sahip olduğu teknolojiler bir yenisini daha ekliyor. Milyarlarca insanın bildiği ve kullandığı, dünyanın her köşesinde internet hizmetleri başta olmak üzere verdiği hizmet, geliştirdiği yazılım ürünleri ile hayatımızı kolaylaştıran Google, video teknolojileri üzerine dev bir adım atıyor.

2000’li yıllarla birlikte hayatımıza arama motoru olarak giren ve internetin en büyük şirketi halini alan Google, çok yakın bir gelecekte videolardaki nesneleri aranabilir bir hale getirecek. Yani bugün internet üzerindeki tüm süreçlerde öncü olan ve bu süreçlere dahil olan Google, böylece video yer alan bir nesneyi de arama ağına dahil etmiş olacak. Kısaca ve daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse, bugün sahip olduğumuz teknoloji ile sadece videoyu internete yükleyen kişilerin video hakkında yazmış oldukları tanıtım yazıları, video başlıkları, anahtar kelimeler ya da video hakkında yazılan yorum gibi içerikleri kullanarak video araması yapılabiliyor.

Google Next Konferası’nda duyuruldu

Google mühendisleri tarafından geliştirilen yeni teknoloji sayesinde ise yazılımlar ile video içerisindeki nesneler başlık video bilgisi gibi içeriklere bakılmaksızın filtrelenebilecek. Videoyu internete yükleyen bir kullanıcı hiçbir bilgi yazmasa bile videoda bir otomobil varsa, bu sistemler bunu tanımlayıp, Google’da otomobil kelimesini arayanlar bu videoyu bulabilecek.

Arama teknolojileri anlamında çığır açacak bu teknoloji Akıllı Video Uygulama Programlama Arayüzü olarak adlandırılırken, geçtiğimiz hafta Google Cloud tarafından gerçekleştirilen “Next” konferansında duyuruldu.

Videolardaki kavramları algılayıp anahtar kelime üretecek

Video teknolojilerini farklı bir boyuta taşıyacak olan bu yazılımın çalışma prensibi ise oldukça basit… Geliştirilen yazılım videolardaki içerikleri, nesneleri algılayarak Google’ın arama motorları için anahtar kelimeler üretecek.

Google’ın çok önemli yatırımlar yaptığı Google Cloud Yapay Zeka biriminin önem veridği projelerden bir tanesi olan videolarda kavramsal arama özelliği makinelerin öğrenme teknolojileri anlamında da çok büyük önem taşıyor. Kavram tanıma özelliği şimdiye kadar sadece hareketsiz içeriklerde mümkünken, gelişen piksel teknolojileri sayesinde videolarda da kavram tanıma mantığı çalışabilecek.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.