Google’ın ilk sürücüsüz otomobili görücüye çıktı

Google’ın yıllardır üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobile ilişkin ilk elle tutulur, somut gelişmeler yaşanmaya başladı. 2016 yılının başlarında projelerine devam ettiği sürücüsüz otomobil konusunda önemli adımlar atan teknoloji devi Google, kendisi gibi bir başka ABD devi olan Chrysler ile ortaklığa gitmişti. Bu ortaklık sonrası teknoloji ve otomobil dünyasının kulislerinde çok önemli söylentiler dolaşıyordu. Apple’ın sürücüsüz otomobil projesi olan Apple Car çalışmalarını askıya almasının ardından Google’ın nasıl bir hamle yapacağı merakla bekleniyordu.

CHRYSLER VE WAYMO ORTAKLIĞININ İLK MEYVESİ

O söylentiler ve iddiaların ardından 2016 yılı tamamlanmadan Google’ı da bünyesinde bulunduran Alphabet’ın sürücüsüz otomobil departmanı olan Waymo bombayı patlattı. Waymo ile Chrysler ortaklığında geliştirilen sürücüsüz otomobil olarak Chrysler’ın Pacifica Hybrid modeli seçildi. Bu model üzerinde Waymo’nun araştırmacıları ve mühendislerinin geliştirdiği yazılımlar sayesinde 2017 model Chrysler Pacifica Hibrid modeli son teknoloji bir sürücüsüz otomobile dönüştürüldü.

YENİ OTOMOBİL 2017 YILINDA YOLLARA ÇIKACAK

Kesin olarak bir tarih açıklanmamış olsa da 2017 yılının ikinci yarısında teknoloji dünyası Waymo’nun bir projesi olan Chrysler Pacifica’yı sürücüsüz formuyla yollarda görmeye başlayacak.  6 kişiyi taşıma kapasitesine sahip olacak olan aracın ilk görüntüleri sade bir tarzı olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak Waymo’nun ilk sürücüsüz otomobili olan modelin nasıl bir yazılıma sahip olduğu tam olarak bilinmiyor.

SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİL TEKNOLOJİLERİ KONUSUNDA ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR

Her sürücüsüz otomobil gibi kendi yolunu kendisi bulma konusunda önemli yeteneklere sahip olması beklenen yeni otomobilde bu alanda çığır açacak olan otomobil paylaşım hizmeti de bulunacak. Teknoloji dünyası tarafından ilgiyle karşılanan bu yenilik hakkında ise detaylı bir açıklama yapılmış değil. Ne Chrysler cephesi ne de Google yani Waymo cephesi bu konuya açıklığa kavuşturmamayı tercih ediyor. Konuyla ilgili sadece Waymo ‘nun CEO’su John Crafcik, sürücüsüz otomobil teknolojilerini daha farklı boyutlara taşımak istediklerini ve bu yönde araştırmalarını hızla sürdürdüklerini dile getirdi.

Google’ın ilk sürücüsüz otomobili görücüye çıktı
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.