Google Duo uygulama marketlerde yerini aldı

2015 yılının son aylarında tüm ürün ver hizmetlerini kurduğu Alphabet isimli çatı şirketin altında toplayan Google, yeni projelerini bir bir piyasaya sürmeye devam ediyor.

Google’ın teknoloji dünyasına sunduğu son yeni ürünü görüntülü konuşma programı olan Google Duo oldu.

WhatsApp’ın liderliğinde olan Facebook Messenger gibi güçlü bir oyuncuyu barından anlık sohbet uygulamaları pazarında Hangouts ile var olmaya çalışan Google yeni yatırımını da bu alana yaptı. Rakiplerinin daha zayıf olduğunu görmüş olacak ki Google’ın Duo projesi diğer anlık sohbet programlarından farklı olarak görüntülü konuşma prensibi üzerine kurulmuş durumda.

TÜRKÇE DİL DESTEĞİ VAR AMA TÜRKİYE’DE HENÜZ YOK!

Google I/O etkinliğinde öncelikli olarak tanıttığı ve teknoloji ve internet dünyasına sunduğu Google Duo, bundan böyle iOS ve Android uygulama maketlerde kullanıcılarını bekliyor.

Uygulamada Türkçe dil desteği menüsündeki dil seçenekleri arasında yer alıyor. Türkçe’yi desteklemesine karşın Google Duo henüz Türkiye’den iOS ve Android uygulama mağazalarından indirilemiyor. Çok yakın bir tarihte uygulamanın Türkiye’deki kullanıcılar için de devreye girmesi bekleniyor.

YÜKSEK KALİTELİ GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA FIRSATI

Çok basit ve kullanışlı bir ara yüze sahip olan Google Duo, tek hedefi olan görüntülü konuşma üzerinde uzman bir izlenim veriyor. İlk dikkat çekici özelliklerinden biri ise görüşmelerdeki  yüksek görüntü kalitesi ön plana çıkıyor. Zaten genel hatlarıyla değerlendirildiğinde Google’ın anlık sohbet uygulaması Hangouts’un görüntülü versiyonu diyebiliriz.

GOOGLE HESABI KULLANMA ZORUNLULUĞU YOK!

Yine Google’ın diğer servislerinden alışık olduğumuz Google hesabı ile kullanma zorunluluğu Google Duo için geçerli değil. Uygulama WhatsApp mantığıyla çalışıyor. Yani cep telefonu numaranız üzerinden aktif ettikten sonra Google Duo ile arkadaşlarınız ile görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Arkadaşınızı davet etmek için ise rehberinizde arkadaşınızın cep telefonu numarasının kayırlı olması yeterli. Davet ettikten sonra WhatsApp’ta olduğu gibi listenizden seçerek görüntülü konuşma başlatılabiliyor. Görüşme başlamadan önce “Knock – Knock” özelliği sayesinde videonuzun bir ön izlemesini de yapabiliyorsunuz. Öte yandan uygulamayı akıllı telefonlarınızda ister mobil veri ister Wi-Fi internet bağlantısını ile kullanılabiliyorsunuz.

Google Duo uygulama marketlerde yerini aldı
4.9 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.