Geceleri sık uyananlar dikkat

Düzenli beslenme ve hareketli bir yaşam kadar insanların sağlıklı kalabilmesi için vücutlarını dinlendirebilmesi de çok önemlidir. Sağlıklı beslenerek ve her gün mümkün olduğunca hareket ederek yaşam kalitemizi yükseltirken, vücudumuzu en etkin bir şekilde dinlendirmenin yolu ise düzenli uykudan geçiyor. Uzmanlar her bireyin yaşamının çeşitli dönemlerinde farklı süreler olmak üzere her gün en az 6 saat uyumasını tavsiye ediyor.

Uyku süresi konusunda kesin bir sonuç yok

İnsan vücudu için yeterli uyku süresinin ne kadar olduğu ise çok farklı yanıtlar bulmuş sorular arasında yer alıyor. Her araştırma her çalışma farklı sonuçlar çıkarmış olsa da bilimsel verilere dayanan araştırmalarda her birinin ortak yanı en az 6 saat uyumanın sağlığımız için şart olduğunu öne sürüyor. Kişilerin günlük hayatını nasıl geçirdiği, mesleği, sosyal hayatı, psikolojik ve çevresel etmenler uyku süresinin herkes için farklı olmasını sağlıyor.

İnsan sağlığı için çok büyük öneme sahip olan uyku hakkında önemli açıklamalarda bulunan Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, gece düzenli ve kesintisiz uyuyamayanlar için önemli hatırlatmalar yaptı. İnsanların uykuda geçirdiği saatlerin şuursuz olduğu dönemler olarak nitelendirilmemesi gerektiğini aktaran Üney, uykusunda sık sık uyanan, yeteri kadar verimli bir uyku süresi geçirmeyen kimselerin gün içerisinde sinirli olma, unutkanlık, dikkat eksikliği gibi sorunlar yaşayabileceğinin altını çizdi.

Sık sık uyanıyorsanız nedenini mutlaka araştırın!

Benzer şekilde eksik uyuma kadar fazla uyumak da bir takım sağlık sorunlarına işaret edebilir. İnsanlar aşırı uyuma isteği ve uyku durumu depresyon gibi psikolojik sorunlardan kaynaklanabilir. Gece sık uyanan kişilerin bu sorununu mutlaka bir uzmana danışması gerektiğini belirten Üney, bazen sağlık sorunları nedeniyle sık sık uyanırken bazen de fiziksel koşullar nedeniyle bu gerçekleşebiliyor.

Fiziksel koşullar olarak ortamın aydınlatması, ses düzeyi, uyuduğunuz ortamın hava kalitesi, yatağın dolayısıyla konforun yeterli olup olmaması sayılabilir. Sonuç olarak kaliteli uyku için bu fiziksel koşulların da sağlanması tüm eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.

Sağlık sorunlarından kaynaklanan sık uyanma sorunu için de bir tıp uzmanından destek alınması şart.

Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.