Fosil Nedir? Fosil Yakıt Nedir? Yararları ve Zararları

Fosil Nedir?

Nesli tükenen canlıların milyonlarca yıl öncesinden günümüze kadar bozulmadan ve sertleşerek gelen kalıntılarına fosil denmektedir.

Fosil Nasıl Oluşur?

Nesli tükenen canlılar toprak üzerinde kalır ve doğanın fiziki şartlarından dolayı toprakla, kumla veya başka bir etkenle üzerileri kapanır. Dolayısıyla hava ile temas kuramaz. Hava ile temas kuramayan ölmüş canlıların kalıntıları binlerce yıl bozulmadan kalabilmektedir. Bu süreç içerisinde canlı kalıntısı zaman geçtikçe sertleşir ve fosil haline gelir. Bilimde canlıların bıraktığı izler de fosil olarak kabul edilmektedir. Örnek olarak kayaçlarda bıraktıkları izleri söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra fosiller yalnızca toprak üzerinde değil, denizde ve buzullarda da bulunmaktadır.

Fosillerin Yararlar Nelerdir?

Milyonlarca yıl öncesinden günümüze kadar gelen fosillerin birçok yönden faydası vardır. Fosillerin faydaları şunlardır:

 • Fosiller bulunduğu yerin geçmiş zamandaki coğrafi durumu belirlenebilir.
 • Fosiller bulunduğu yerin geçmişteki iklim özelliklerini belirler.
 • Fosiller bulunduğu yerin geçmişteki bitki örtüsünü belirler.
 • Günümüzde yaşamayan, nesli tükenmiş canlılar hakkında bilgi edinmeyi sağlar.
 • Fosil yakıtların oluşmasını sağlar.
 • Canlıların geçmişten günümüze olan evrimi hakkında bilgi edinmek için faydalıdır.

 Fosil Yakıt Nedir?

Fosil yakıt, geçmişte yaşamış olan nesli tükenmiş canlıların atıklarından meydana gelen doğal gaz, kömür, petrol gibi yakıtlara denilmektedir. Mineral yakıt olarak da bilinen fosil yakıtlar doğal bir enerji kaynağıdır. Fosil yakıtlar yenilenemez kaynaklardır. Aynı zamanda fosil yakıtların yakılması ile asit yağmuru meydana gelmektedir. Fosil yakıtların yakılması sonucu meydana gelen asit yağmuru hakkında detaylı bilgi öğrenmek için tıklayınız.

Fosil Yakıtların Kullanım Alanları Nelerdir?

Fosil yakıtlardan ısı enerjisi elde edilir. Özellikle bitki atıklarından kömür ve odun elde edilirken hayvan atıklarından petrol elde edilir. Petrol bitki atıklarından da elde edilebilmektedir. Bitkiler büyümesini, gelişmesini ve beslenmesini güneş ile sağlayarak enerji depolar. Böylece bitki atıklarından elde edilenler ısı enerjisine dönüşür. Bitki ve hayvan fosillerinden elde edilen petrol, benzine dönüştürülerek araç kullanımında da kullanılır. En çok kullanılan yakıt türü olduğunu söyleyebiliriz.

 Fosil Yakıtın Yararları Nelerdir?

Günlük yaşantımızda birçok fayda sağlayan fosil yakıtlar sanayi tesisleri, otomobil ve makineler dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır.

 Fosil Yakıtın Zararları Nelerdir?

Fosil yakıtlar birçok alanda faydalı olsa da zararları da mevcuttur. Fosil yakıtların zararları şunlardır:

 • Fosil yakıtların en büyük zararı yarattığı hava kirliliğidir.
 • Küresel ısınmaya yol açar.
 • Meydana gelen bir çok doğa olayının ana nedenidir.
 • Oksijenin azalmasına neden olur.
 • Karbondioksit oranını artırır.
 • Asit yağmurunu meydana getirir.
 • İklimde değişikliklere neden olabilir.
 • Fosil yakıtlar nedeniyle etrafa saçılan gaz ve parçacıklar insan sağlığını olumsuz olarak etkiler. Kansere, solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Hatta ölüme neden olabilmektedir.
Fosil Nedir? Fosil Yakıt Nedir? Yararları ve Zararları
4.9 Puan
Değerlendirme

asit-yagmuru-nedir-nasil-olusur

Semanur DELİGÖZ

Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

 1. Geribildirim: Asit Yağmuru Nedir? Nasıl Oluşur? Etkileri Nelerdir? | Bilirmiydin

 2. Geribildirim: Asit Yağmuru Nedir? Nasıl Oluşur? Etkileri Nelerdir? – Bilirmiydin İnteraktif Haber

  1. Meraklı Mühendis |

   Fosil Yakıt ile çalışan bir motoru bir jeneratöre bağlarsanız elektrik üretiminde kullanmış olursunuz . Yani bu tamamen size kalmış

   Yanıtla
  2. evet çünkü kömürde bir fosil yakıttır kömüryakıldığında ortaya çıkan ısıyı kullanarak elektrik üretiliyor ki bizim ülkemizde kömür ve doğal gaz ile elektrik üretimi yapılıyor

   Yanıtla
 3. Gamze Yıldız |

  Anladığım kadarıyla sadece nesli tükenmiş canlıların ( hayvan ve bitki ) fosillleri yakıta dönüşüyor. Nesli tükenmiş olmasını sebebi de milyonca yıl önceki ölü canlı kalıntıların fosillerinin yakıta dönüşmesi galiba. Peki insan fosilleri de yakıt olarak kullanılıyor mu ? Muhtemelen cevabınız hayır olacak ama nedenini merak ediyorum. Kemik yapısından dolayımı yoksa elde edilen fosillerin oluştuğu yıllarda insanların olmaması mı ?

  Yanıtla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.