Fiat Chrysler’den ABD’ye 1 milyar dolarlık yatırım

Geçtiğimiz kasım ayında ABD Başkanlık seçimlerini kazanarak ABD tarihinin 45. Başkanı olan Donald Trump henüz görevi resmen devralmadan icraatlarına başladı. Meksika’da yatırım yapmayı düşünen Ford’u bu kararında vazgeçiren ve ABD’de yatırıma teşvik eden Donald Trump, şimdi de bir başka ABD ortaklı otomobil üretici Fiat Chrysler’in ABD’de yeni bir yatırım planladığını açıkladı. Trump, 1 milyar dolarlık yatırım müjdesini sosyal medyadan duyurdu.

20 Ocak günü ABD’nin şu anki Başkanı Barrack Obama’dan görevi teslim alacak olan Donald Trumpi geçtiğimiz hafta boyunca yaptığı açıklamalarda otomotiv endüstrisini hedef almıştı. Seçim kampanyası süresince ve seçimleri kazandıktan sonra dünyanın önde gelen ABD markalarını ABD dışında yatırım yapmakla eleştiren Trump, bu markaların öncelikle kendi ülkelerinde yatırım yapmaları gerektiğini vurgulamıştı. İstihdam ve üretim hacmi gibi ekonomik sorunlara doğruda çözüm olacak bu hamlelerin yapması konusunda markalara baskı uygulanacağını açıklayan Trump ilk icraat olarak işe otomotiv sektöründen başladı.

Fiat Chrysler, 25 bin kişilik istihdamına bin kişilik ilave yapacak

Ford’u Meksika yatırımından vazgeçiren Trump, bugün de Fiat Chrysler’in ABD’nin Michigan eyaletinde 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Şirketin Ohio ve Michigan eyaletlerinde bulunan tesislerinde yapılacak olan yenileme çalışmasında kullanılacak olan 1 milyar dolar sayesinde bölgede en az bin kişilik ek istihdam yaratılmış olacak. İtalyan otomobil devi Fiat tarafından satın alınan ABD’li otomobil devi Chrysler’in ABD’de 9.6 milyar dolarlık yatırımı ve yarattığı 25 bin kişilik istihdam bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Ford’u Meksika’dan vazgeçirmişti

Son birkaç yıldır Meksika’da üretim tesisi kurmayı planlayan ABD merkezli otomobil üreticisi Ford, Trump’ın sözleri sonrası 1.6 milyar dolarlık yatırım planından vazgeçmişti. Dünyanın otomobil devlerinden olan Ford, Meksika yerine ABD ‘de 700 milyon dolarlık yapacağı ve yaklaşık 700 kişilik ek istihdam yaratacağı açıklanmıştı. Trump Ford’u hedef almasının ardından Japon devi Toyota için de ABD’de otomobil satmaya devam edebilmesi için yatırım yapmaya davet etmişti.

Fiat Chrysler’den ABD’ye 1 milyar dolarlık yatırım
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.