Fazla kilo beyni yaşlandırıyor

Yapılan bir araştırmaya göre aşırı kilolu insanların beyinleri, zayıf akranlarına göre 10 yıl daha yaşlı görünüyor. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise aşırı kilonun bu kaybı hızlandırdığını ortaya koydu.

İnsan beyni, bilgiyi ileten kısım olan ak maddeyi zamanla, yani yaşlandıkça doğal olarak kaybediyor. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise aşırı kilonun bu kaybı hızlandırdığını öne sürdü. Bir diğer deyişle 50 yaşındaki kilolu bir insan, 60 yaşındaki zayıf bir insanla aynı beyin yapısına sahip oluyor.

473 beyin incelendi

Cambridge Yaşlanma ve Nörobilim Merkezi’nde yapılan araştırmada 20-87 yaşlarındaki 473 kişi incelendi. Kilonun beyindeki ak madde oranını ancak orta yaştan itibaren etkilediği görüldü.

Fakat bu farklılığın beynin işlevlerine nasıl yansıdığı henüz bilinmiyor. Araştırmaya katılan kilolu ve zayıf gruplarda bilgi ve kavrayış açısından fark görülmedi. Araştırmacılar şimdi kilonun örneğin demans gelişimini etkileyip etkilemediğini görmek için çalışmalarını sürdürmek istiyor. Ekibin lideri Dr Lisa Ronan, kilonun mu beyni yoksa beynin mi kiloyu etkilediğini de henüz bilmediklerini söyledi. Çalışmaya katılan bir diğer isim olan Profesör Sadal Farooqi ise kilo kaybı durumunda beyinde kaybolan ak maddenin yeniden oluşup oluşmadığını da ortaya çıkarmak istediklerini belirtiyor.

Fazla kilonun zararları

Fazla kilo motivasyon eksikliği, eklemlerde özelikle dizlerde rahatsızlık, kalça ağrıları, omurga ağrıları, büyük göğüsler nedeniyle sırt ağrıları gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Aynı zamanda sürekli yorgunluk, nefes nefese kalmak, merdiven çıkmakta zorlanmak, koşamamak, tempolu yürüyüşte zorlanmak, büyük beden kıyafetler giymek zorunda kalmak, genç olduğu halde yaşından büyük göstermek gibi zorlukları da var. Fazla kilo hayatınızı bir kabusa çevirmeden kilonuzu kontrol altına almalısınız. Bunu yapmak çok önemli. Kilonuzu kontrol altına almak için mutlaka sağlıklı beslenmeli, geç saatlere yemek yememelisiniz. Çünkü geç saatlerde yemek yemek aşırı kiloya sebep oluyor. Fazla kilo hem ruhsal olarak hem de bedensel olarak sağlığı olumsuz yönde etkiliyor. Şişmanlık kısa sürede çözümlenecek bir sağlık sorunu değil. Kilolar da aslında çok kısa sürede alınmıyor, vücutta yağ birikimi yıllar içinde artıyor, sonunda sadece az yiyerek çözümlenmekten uzak bir soruna dönüşüyor.

Fazla kilo beyni yaşlandırıyor
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.