Facebook İngiliz kullanıcısının ismini beğenmedi!

Sosyal medya servisi Facebook; İngiltere de yaşayan bir kullanıcısının ismini gerçekçi bulmadığı için engelledi. İnternet üzerinde ki sosyal medya servislerini hemen hepimizin çok severek kullanmaktayız. Arkadaşlarımızla, sevdiklerimizle, dostlarımızla dilediğimiz yer ve zamanda her türlü şekilde iletişim kurmamızı sağlayan sosyal medya servisleri; internetin yaygınlaşması ve akıllı cihazların hayatımıza girmesiyle iletişimimizde ki yerini çok daha garantilemiş durumda.

Yaşamımıza getirdiği bu özellikleri ile hemen hepimizin hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya servislerinin tüm dünyada ve ülkemizde en yaygın olarak kullanılanlarından biri de hiç kuşkusuz Facebook. Özellikle son zamanlarda birçok kez maruz kaldığımız Facebook yasaklanmalarına alışmış olsak da Facebook‘un birilerini yasaklanması çoğumuzun pek alışkın olmadığı bir durumdur. Ancak İngiltere de yaşayan 55 yaşında ki DJ a dında ki bir Facebook kullanıcısı; adının ticari bir unvanı çağrıştırması sebebiyle Facebook tarafından yasaklandı. Yasaklanan Facebook kullanıcısı yetkileri ikna etmek için çeşitli yöntemler denese de yasağın halen kaldırılmamış olduğu bildiriliyor.

2008 YILINDA İSMİNİ DEĞİŞTİRDİ

Romatoid Artrit hastası olan Facebook kullanıcısı 2008’de isim değiştirme hakkını kullanmak istiyor ve ismini DJ olarak değiştirme kararı alıyor. Tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan Romatoid Artrit hastası olan DJ arkadaşları ile çok zaman geçiremediğini, sosyalleşmek için sosyal medya servislerini özellikle tüm dünyada birçok kişi tarafından kullanılan Facebook’u tercih ettiğini söylüyor ve ekliyor; “Tüm aile üyelerim, dostlarım ve arkadaşlarımla Facebook üzerinden iletişim kuramayacağımı öğrenince çok üzüldüm ve çok endişelendim. Yalnız yaşıyorum ve bu sorunla birlikte arkadaşlarımla ve tüm sevdiklerimle iletişimim kesildi. Resimli ehliyetimi çektim ve Facebook’a gönderdim ama Facebook yetkilileri hala bana “Profil isminiz günlük hayattaki isminiz olmalıdır ve asla ticari profillerle benzerlik göstermemelidir” diye yanıt verdiler” diyor.

Her ne kadar Facebook yetkilileri DJ’in isminin ticari tekliflere açık olduğunu ve bu isimle Facebook üzerinden iletişim kuramayacağını söyleseler de; DJ herhangi bir ticari amacının olmadığını sadece sevdiği için bu adı kullandığını belirtiyor ve “Ehliyetimin resmini çekip gerekli mercilere gönderdim ama yasak henüz Facebook yetkilileri tarafından kaldırılmadı” diyor.

Facebook İngiliz kullanıcısının ismini beğenmedi!
4.8 Puan
Değerlendirme
Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı