Facebook içeriklere not verecek!

Sosyal medyanın en büyük oyuncularından biri olan Facebook, kullanıcılarına daha kaliteli hizmet sunabilmek için hiç durmadan kendisini geliştiriyor.

Facebook’un üzerinde çalıştığı tek konu kullanıcılara yeni özellikler, uygulamalar değil! Sosyal medya devinin ürün geliştirme departmanının son yıllarda kafasına taktığı ve üzerinde çok çalıştığı konu kullanıcıların Facebook’ta geçirdiği zamanı çalmaktan öte gidemeyen, içeriği boş paylaşımlar… Kullanıcıların bireysel paylaşımlarından çok, içerik üreten kaynaklar üzerinde bir çalışma yapan Facebook mühendisleri, bu içeriklere kendi oluşturduğu algoritma ile puan vermeye karar verdi. Böylece bir süredir kullanıcılarının davranışlarını gözlemleyen Facebook, içeriği dolu olan paylaşımları ve metinleri daha üst sıralarda kullanıcılarına sunacak.

GOOGLE ALGORİTMASI GİBİ ÇALIŞACAK

Bir nevi dünyanın bir numaralı arama motoru olan Google’ın sistemine benzeyen uygulama ile kopya ve çalıntı bilgilerden oluşan içerikleri belirleyecek olan Facebook, bu içerikleri daha az kişiye gösterecek. Aksi bir durumda ise özgünlüğünü belirlediği faydalı ve güvenilir içerikleri ise üst sıralara çekerek kullanıcıların bu bilgilere erişimini kolaylaştıracak.

Yani kısaca belirtmek gerekirse artık takip ettiğiniz haber sitelerinde dahi içerikleri Facebook’un veri tabanından kullanıcıya sunulacak. Facebook makale sistemine de çalışacak olan içerik siteleri okurlarına en kaliteli ve doğru bilgiyi sunmaya çalışacak.

FACEBOK HER GÜN KENDİSİNİ YENİLİYOR

Teknolojinin gelişmesi ve her geçen gün yeni yetenekler kazanması sayesinde 5 yıl önce kullandığımız Facebook ile şu anda kullandığımız Facebook arasında dağlar kadar fark oluştu. Bu baş döndürücü değişimde mobil cihazların hayatımızda daha fazla yer edinmesi ve bu cihazların devrim niteliğindeki yeni özellikleri çok önemli bir  yer tutuyor. Örneğin mobil cihazlarımızın görüntü ve bağlantı kalitesi, arttıkça Facebook’un video paylaşım ve canlı yayın özellikleri çok daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Artık herkesin cebinde internet oluşunun Facebook için bir diğer önemli getirisi de daha uzun sitede kalma, online olma şansına sahip olan kullanıcılara sunulabilecek hizmetlerin kapsamı genişledi. Mesela, Facebook’un ajanda ve hatırlatma bölümü, anlık sohbet programı olan Facebook Messanger, fotoğraflarınızı saklamak için sağlanan yenilikler mobil dünyamızda herkes için çok önemli unsurlar haline geldi.

Facebook içeriklere not verecek!
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.