Esnaf ve sanatkara 21 milyar liralık destek

Türkiye ekonomisi için en önemli unsurların başında gelen esnaf ve sanatlara hükümetten yeni bir destek müjdesi geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, esnaf ve sanatkarlara kullandırılan kredilerin önümüzdeki yıllarda arttırılacağını duyurdu.

Bakan Tüfenkçi yaptığı açıklamada esnaf ve sanatkarları bankalara ve yüksek faizli kredilere mahkum etmek istemediklerini ve bu kesimin her sorununa çözüm getirmek için çalıştıklarını açıkladı.

“İŞ YERLERİNİ KAPATMAK YERİNE ÖNÜNÜ AÇIYORUZ”

Esnaf ve Sanatkar Destek Sistemi (ESDES) ile kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faaliyet gösteren esnaf, sanatkar ve girişimci ustalara faizsiz kredi olanağı sağlandığını anımsatan Tüfenkçi, yapılmayı planlanan bu proje ile esnaf ve sanatkarlara  sıfır faizli kredi verileceğini, esnafın ve sanatkarlarımızın iş yerlerini  kapatmak yerine büyüyerek tüccar olmasının önünü açtıklarını ekledi.

Bu yıl kasım ayına kadar kredi kullanan esnaf ve sanatkar sayısının 427 bin 374, kredi hacminin de 19 milyar 887 milyon 623 bin 571 liraya ulaştığını açıklayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, ESDES kapsamında ise söz konusu dönemde esnaf ve sanatkarlara toplam 1 milyar 340 milyon 970 bin lira sıfır faizli kredi kullanıldığını belirtti.

21 MİLYARI AŞKIN KREDİ KULLANDILAR

ESDES projesi ile esnaf ve sanatkarlara destek olduklarını belirten Tüfençi, şunları ekledi:

“ Bu sistemin gelişmesi ve yaygınlaşması için çaba sarf ediyoruz. Verdiğimiz faizsiz krediler esnafımızın büyümesi için büyük bir fırsat sağlıyor. Sistemimiz şu an çalışmasına rağmen sistemimizdeki aksaklıkları görüp, sistemi iyileştirmeye çalışıyoruz. Bu krediler verilirken yaşanan aksaklıklar tespit edilip yasal düzenlemeler yapılacak. Bu yıl içinde esnaf ve sanatkarlarımız 21 milyarı aşkın kredi kullandı. Önümüzdeki yıllarda da bu kredi miktarlarının arttırılması için çalışıyoruz. Bu sayede milletin omurgası konumunda olan esnafı dik tutmaya çalışıyoruz. Esnaf ekonomi için en önemli meslek dallarından biridir.” dedi.

Esnaflar için Bakanlık tarafından sektör analizlerinin yapıldığını ekleyen Bakan Tüfenkçi, bu sayede esnafın neye ihtiyacı olduğunu daha bilimsel bir şekilde belirlendiğini açıkladı.

Esnaf ve sanatkara 21 milyar liralık destek
4.9 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.