Erkeklerin kontakt lens kullanımı artıyor

Hem görme kusurları hem de estetik kaygıyla kullanılan şeffaf kontakt lensler son zamanlarda erkekler arasında daha da yaygınlaşmış durumda. Onlarca yıldır gözlüklerle çare aranan birçok göz sorunu için artık kontakt lensler de fayda ediyor. Durum böyle olunca gözlük yerine kontakt lense olan talep de giderek artıyor.

2005 yılından bu yana faaliyet gösteren ve Sivas 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Türkiye’nin ilk göz içi ve kontakt lens üretim fabrikası olan Anadolu Tıp Teknolojileri AŞ firma ürünlerini lojistik merkezi Hollanda olan bir firmayla yaptığı anlaşma kapsamında dış pazardan satışa sunuyor.

Fabrikada üretim müdürü olan Muhammed Nalbant yaptığı açıklamada oftalmik tıbbi cihaz üretimi yaptıklarını söyledi.

Hem estetik kaygı için hem de görme sorunları için tercih ediliyor

Nalbant, ana üretimlerinin göz içi, katarakt ve kontakt lens çeşitleri olduğunu belirtti. Daha çok görme kusurlarının düzeltilmesi için kullanılan kontakt lensler estetik kaygıyla da kullanılmakta olduğunu söylerken Kataraktında katarakt cerrahisinde kullanıldığını belirtti. Kontakt lenslerin güzel görünüm, öz güven ve özgürlük sağladığı için gencinden yaşlısına herkes tarafından hekim gözetiminde tercih edildiğini belirten Nalbant, özellikle erkeklerin son yıllarda şeffaf kontakt lens kullanımını arttırdığını açıkladı. Cinsiyet olarak bakıldığında erkeklerin kontakt lens kullanımının kadınlarla yarışır derecede olduğunu söyleyen Nalbant, kadınların yüzde60’ının erkeklerin ise yüzde 40’ının kontakt lens kullanımını tercih ettiğini belirtti.

Türkiye’den dünyanın dört bir yanına kontakt lens ihracatı yapıyor

Geçtiğimiz yıl kapasitelerinin yüzde 40’ı kadar üretim gerçekleştirdiklerini belirten Nalbant kontakt lenslerde bu sayının yüzde 50’ye ulaştığını söyledi. Yıllık üretim kapasitelerinin yaklaşık 600 bin olduğunu da belirtirken göz içi katarakt lenslerinin hepsini ihraç ürünü olarak gönderdiklerini de sözlerine ekledi. Nalbant, “Göz içi lensleri, Hollanda’daki lojistik merkezimize gönderiyoruz ve oradan yaklaşık 50 ülkeye ihraç ediliyor. Kontakt lensleri ise sadece Türkiye pazarında değerlendiriyoruz ama yurt dışına açılma çalışmalarımız sürüyor. Yaklaşık 50 kişilik kalifiye ekiple çalıştığımız fabrikamızda, sipariş durumuna bağlı olarak bu aralar günlük 600 göz içi lensi üretiyoruz.” dedi.

Erkeklerin kontakt lens kullanımı artıyor
4.9 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.