Engelsiz Meslek Lisesi için kritik adım atıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, engelsiz eğitim için örnek projelerden bir tanesini daha hayata geçirmek için Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) ile çok anlamlı bir protokol imzaladı.

MEB ve SERÇEV arasında yapılan protokol sayesinde Türkiye’de bir ilk olarak Engelsiz Meslek Lisesi faaliyetlerine başlayacak ve bu lisede çapraz kaynaştırma yöntemi ihtiyacı olan tüm engelli gençlere eğitim verilecek.

2015 yılında MEB yatırım planlamaları dahilinde ilk adımı atılan okulun 2016-2017 eğitim öğretim yılında öğrenci kabul etmeye başlaması planlanıyor. Gelecek yıllarda engelsiz meslek liselerinin ülke genelinde yayınlaştırılması için de çalışmalar devam edecek.

32 SINIF VE 11 LABARATUAR HATTA SERASI BİLE VAR

400 kişiye eğitim verebilecek kapasite de olması planlanan SERÇEV Engelsiz Meslek Lisesi’nde 200 serebral palsi hastası öğrenci okuldaki diğer 200 öğrenci ile çapraz kaynaştırma yapılarak eğitim alacaklar. Geçtiğimiz yıl içerisinde inşa edilmeye başlanan okulda 32 sınıf, 2 laboratuar, 2 derslik, 11 atölye sınıfları, kütüphane, konferans salonu, veli bekleme odası ve 8 adet de sera bahçesi bulunacak.

10 yılı kapsayan proje süresinde ortaokulu tamamlamış serebral palsi öğrencilerin kendi yaşıtları ile eğitimlerini sürdürmesi amaçlanıyor.

Okulda eğitim verilecek olan bölümler ise bilişim teknolojileri, tarım ve konaklama, radyo televizyon olarak belirlenirken, öğrenciler seralar ve atölye sınıfları sayesinde pratik becerilerini de geliştirecekler. Atölyelerde, seralarda ve sınıflarda bedensel yetersizliği olan serebral palsi hastası öğrencilerin eğitimleri süresince kullanacakları ürünler, ve mekanların tasarımı da özel olarak hazırlandı.

SERÇEV Engelsiz Meslek Lisesi’nde sadece öğrenciler değil bu öğrencilerin velileri de düşünüldü. Okul saatleri boyunca çocukları ile ilgilenmek ve bakım ihtiyaçlarını sağlamak isteyen veliler için bakım odası, ayrıca küçük çocukları ile gelmek zorunda olan aileler için kreş hizmeti de sunulacak.

SEREBRAL PALSİ HASTALIĞI NEDİR?

Neden olduğu henüz belirlenemeyen beyindeki bir tür nörolojik bozuklukları içeren çok geniş kapsamlı bir hastalıktır.

Tedavisi olmayan bu hastalıkta beyin ile kaslar arasındaki koordinasyon etkilenerek kişilerin hareketlerinde ve duruşlarında bozukluklara yol açıyor. Doğuştan gelen bu hastalığa 1000 doğumdan iki ya da üçünde rastlanır ve hastaların bazılarında nöbetler görülür ve istemsiz hareket sayısı fazlalaşır. Bazı hastalarda görme ve duyma bozuklukları da görülebilir.

Engelsiz Meslek Lisesi için kritik adım atıldı
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.