Engellilere 50 milyon TL eğitim desteği sağlanacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ülke genelinde önemli bir çalışma başlattı. Engelliler için eğitim veren kurumlarda atölyeler, sınıflar ve destek eğitim odalarının daha gelişmiş bir hale getirilmesi için 50 milyon TL bütçe ayrımı yapıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, engelliler için hizmet sunan özel okulların ve kurumların daha da iyileştirilerek, kaliteli eğitim vermelerini sağlamak için yapacakları çalışmaları aktardı.

EĞİTİM KURUMLARINA YAPILAN YATIRIMLAR ARTTI

Engelli öğrencilere eğitim veren 125 özel okul ile 231 rehberlik ve araştırma merkezinin mevcut olduğunu söyleyen Güngör, bu kurumlarda eğitim gören engelli öğrencilerin 45 bin 322, kaynaştırma eğitimi alan kişilerin ise 203 bin 263 olduğunu belirtti.

Özel eğitim veren kurumlara yaptıkları yatırımları arttırdıklarını dile getiren Güngör, bu kapsamda projelerin hazırlandığını ve Kalkınma Bakanlığı yatırım programında yayımlandığını vurguladı. Bu projenin 3 sene içerisinde kendini göstereceğini söyleyen Güngör, engelli vatandaşların sadece eğitimde değil her zaman hayat için desteklendiğini belirtti. Mesleki eğitimlerini alarak özgür bir birey olarak yetişmelerini amaçladıklarını vurgulayan Güngör, bakanlık olarak çalışmalarını günden güne arttırarak devam ettirdiklerini söyledi. Yapılan çalışmalar sonucunda şimdiye kadar 36 okula meslek atölyesinin açıldığını sözlerine ekledi.

ENGELLİLERİN MESLEKİ EĞİTİM ALMASI AMAÇLANIYOR

Lise seviyesinde olan engelliler için Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak, ilk kez “özel eğitim sınıflarını” açtıklarına dikkat çekti. Bu sayede engellilerin mesleki bilgi edinmelerini sağlamak amacında olduklarını belirten Güngör,ülkemiz genelinde mesleki eğitim kurumlarının da engelliler için fırsat sunduğuna değindi.Ülkemiz genelinde mesleki ve teknik anadolu liselerinde, toplam 473 sınıfta 2 bin 351 engelli öğrenci için eğitim verildiğinin altını çizdi. Ayrıca Güngör,görme ve işitme engelli öğrenciler için de ilkokul ve ortaokullarda teknoloji sınıflarının kurulduğunu sözlerine ekledi.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN EMEKLERİ SERGİLENDİ

Geçtiğimiz sene Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde”Sanata Engel Yok” sergisinin düzenlendiğine dikkat çekenGüngör, bu serginin 2.’sinin Ankara’da düzenleneceğini belirtti. Bu sergide ülkemizdeki tüm engelli öğrencilerin el emeği ile yaptığı ürünlerin sergileneceğinden bahsetti.

Engellilere 50 milyon TL eğitim desteği sağlanacak
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.