En İyi Fakülteler

Türkiye’nin en iyisi eczacılık fakülteleri

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenler Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel’in çalışması olan Devlet Üniversiteleri Sıralaması 2016 Ek Raporu tamamlandı.

Yücel ve Karadağ’ın hazırladığı raporda fakülte türleri arasından Türkiye’nin en iyileri belirlendi. Araştırmada, fakültelerde görev yapan akademisyenlerin Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından yayınlanan ve akademik teşvik komisyonlarınca akademisyenlere verilen puanlar baz alındı.

Akademisyenler YÖK’ün belirlediği akademik teşvik puanlarını 9 farklı kriterlerde yaptığı değerlendirmeler sonucunda veriyor. Bu kriterler arasında, akademik yayınlar, tasarımlar, sergiler, atıflar, uluslararası ödüller, tebliğler araştırmalar ve projelerden oluşuyor.

ilk-sirada-eczacilik-fakulteleri

ECZACILIK FAKÜLTELERİ İLK SIRADA

Fakülteler, kadrosundaki öğretim görevlilerinin sahip oldukları 100 üzerinden belirlenen puanların ortalamalarına göre sıralandı. Aynı türdeki fakültelerin toplam puan ortalamaları da o fakültelerin puanını belirledi.  YÖK’ten alınan verilere göre hazırlanan raporda Türkiye’deki en iyi fakülteler eczacılık fakülteleri oldu. Eczacılık fakültelerini deniz bilimleri fakülteleri ve fen fakülteleri takip ederken ilk 10 fakültedeki diğer türler ise şöyle sıralandı: Orman fakülteleri, mimarlık-mühendislik fakülteleri, su ürünleri, ziraat fakülteleri, fen-edebiyat fakülteleri, veteriner fakülteleri ve Edebiyat fakülteleri

SADECE 255 AKADEMİSYEN TAM PUAN ALDI

120 binin üzerinde akademisyenin görev aldığı devlet üniversitelerinde, tam puan alabilen akademisyen sayısı 255 ile sınırlı kaldı. Bu 255 akademisyenden 107 tanesinin profesör, 57 tanesi doçent, 46 tanesi yardımcı doçent, 22 tanesi ise araştırma görevlisi olduğu açıklandı. Kadrosunda en çok tam puan alan akademisyeni barındıran üniversite ise 22’şer akademisyene sahip olan Hacettepe Üniversitesi ile İstanbul üniversitesi oldu. Ege Üniversitesi ise kadrosundaki 16 tam puan alan akademisyen ile üçüncü sırada kendisine yer buldu.

EN İYİ ÜNİVERSİTE MERSİN TEKNOLOJİ

Akademisyenlerin sahip olduğu puanların ortalamasının belirlediği sıralamada en başarılı fakülte ise 77,06 puan ile Mersin Teknoloji Fakültesi olurken,  68,78 puan ortalamasıyla İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimler ve İşletmeciliği ikinci sırada yer aldı. Bartın Spor Bilimleri Fakültesi/BESYO ise sahip olduğu 65,73’lük akademisyen puan ortalaması ile üçüncü sıradaki üniversite oldu.

En İyi Fakülteler
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.