El yıkarken an az 40 saniye suya ve sabuna temas etmeli

Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Büke gripten korunmaya el yıkama süresinin etkisi hakkındaki konuşmasında su ve sabun temasının 40 saniyeden daha uzun olması gerektiğine değindi.

Sonbahar soğuklarının artmasıyla birlikte hastanelere başvurularda grip kaynaklı şikayetlerin sayısındaki artışa dikkat çeken Büke çoğu mağduru yüksek ateşin etkisine alan hastalığın zatürre hastalığına evrilmesi riskine dikkat çekti.

Tedavi yöntemlerinden önce korunma yöntemlerini bilmenin gerektiğini söyleyen Büke şu sözleri aktardı:

”Artık herkes biliyor ki grip geçiren kişiye temas etmeden de grip olma şansı vardır. Herhangi bir ortamdaki eşyaya, siz dokunmadan önce gripli bir kişi öksürerek sekresyonları (salgı) bulaştırmış olabilir. Asansör düğmeleri, elektrik butonları bu nesnelere örnek olabilir. Hatta masanın üstündeki bir dosya bile… Önlem olarak her zaman elleri yıkamak gerekiyor. Öncelikle etkin yıkama gerekli. Gripten korunma açısından elleri yıkama şekli ve süresine de dikkat edilmeli. En az 40 saniye boyunca sabun ve su ile temas gerekli.”

DOKUNMADAN DA MARUZ KALMAK MÜMKÜN

Minimum 40 saniyelik el yıkama süresinin dünya genelinde kabul gören bir standart olduğundan bahseden Büke, bu sürenin alkol bazlı dezenfektan kullanarak 20 ila 30 saniyeye düşürülebileceğini fakat klasik yöntemde el yıkama süresinin önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Çağrı Büke Virüslerden korunabilmek adına parmak araları ve parmak uçları da dahil olmak üzere tüm elin su ve sabun yardımıyla, özenle temizlenmesine önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

GEREKLİ VİTAMİNLER BESİN YOLUYLA ALINMALI

Büke, son yıllarda yükselen bir grafik çizen, vitamin ilaçları kullanan grip hastalarına yönelik olarak ise şu ifadelerde bulundu:

“Destek tedavi konusunda vitamin takviyesinin kesin gösterilmiş bir yan etkisi yok. Ama kesinlikle vitamin almayın da demiyoruz. Önerimiz, vitaminin besin yoluyla alınmasıdır.”

İnsan vücudunun, gerekli vitaminleri sebze ve meyve tüketerek edinebileceğini de sözlerine ekleyen Büke, grip hastalarının sıvı tüketimine ve istirahatlerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

El yıkarken an az 40 saniye suya ve sabuna temas etmeli
4.8 Puan
Değerlendirme
Akif Emre ÖZBEY
29 Yaşında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunudur ve Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri bilirmiydin.com interaktif haber portalında okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak Basketbol ve yüzme ile ilgilenmektedir.
 
 
Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: akifemre.ozbey@bilirmiydin.com
Cep: 0531 709 63 95
loading...

İlişkili yazı