Ekmek Mutluluk Saçıyor

Hacettepe Üniversitesi’nin gıda mühendisleri, yaptıkları 2 yıllık bir araştırma sonucunda maya ile yapılan ekmekte büyük oranda mutluluk hormonu olan melatonini bulduklarını açıkladı.

Uluslararası literatüre giren ve bilim dünyasında duyurulan araştırma sonucunda şu bulgulara ulaşıldı: Ekmek mayalandığında kabarırken mutluluk hormonu da en fazla hale geliyor. Ekmek piştikten sonra ise, kabuğundaki melatonin azalsa da içindeki seviye aynı kalıyor.

ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA YAPILDI

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vural Gökmen araştırma konusu ile ilgili açıklamada bulundu.Özellikle diyette olanlar için bazı uzmanların “ekmeği hayatınızdan çıkarın” demesi ama yıllardır ekmek yemeğe devam edilmesi, ekmekten bir türlü vazgeçilememesinden dolayı bu araştırmayı yapmaya karar verdiklerini belirtti.

Gökmen, araştırmanın sonucunda ekmeğin bilinenin aksine sindirim sisteminden dolayı bırakılamadığı değil, sinir sistemlerini etkilediği için vazgeçilmez olduğunu ortaya koydu. İnsanlar ekmek yemekten keyif alıyor düşüncesi ile yapılan çalışmalarda ekmekte mutluluk hormonunun bulunup bulunmadığını kesinleştirmek için çabaladıklarını açıkladı. Buldukları sonucun da bu düşüncelerini ispatladığını vurguladı.

EKMEK-MELATONİN ARAŞTIRMASI İLK KEZ LİTERATÜRE GİRDİ

Yaptıkları ekmek-melatonin araştırmasının ilk kez literatüre girdiklerine değinen Gökmen, önemli açıklamalarda bulunmaya devam etti. Melatoninin, insanların mutlu olmasını sağlayan çok önemli bir molekül olduğuna dikkat çeken Gökmen, bu hormonun uyku esnasında da salgılandığını vurguladı. Ekmeğin de mayalanması ve kabarması ile bu hormonun oldukça fazla salgılandığını tespit ettiklerini söyleyen Gökmen,ekmeğin mayalanıp kabarması için karbon ve azot olması gerektiğine değinerek karbonun şekerden, azotun ise aminoasitten sağlandığını belirtti. Kabarma işlemi gerçekleşirken melatonin hormonunun ve diğer bazı nöroaktif maddelerin çıktığını vurgulayan Gökmen,kabarma esnasında melatoninin en tepeye yükseldiğini açıkladı. Ekmek pişerken dışında bu hormonun azaldığına fakat içinde aynı kaldığına dikkat çeken Gökmen, bu hormonun ekmekte maya sayesinde bulunduğunu fark ettiklerini ortaya koydu.

ekmek-yemek-keyif-veriyor

EKMEK YEMEK KEYİF VERİYOR

Ekmek tüketilirken kanda melatonin bulunduğunu ve nörotransmitter özellikteki bu maddenin kan-beyin bariyeri ile karar verme mekanizmalarını yakından etkilediğini belirten Gökmen, ekmek yemeye devam edilmesinin sağlıklı ya da sağlıksız olarak bakılmaksızın keyif maddelerinin bulunduğundan dolayı olduğunu sözlerine ekledi.

Ekmek Mutluluk Saçıyor
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.