Ekim ayında petrol arzı yükseldi

Geçtiğimiz Temmuz ayında varil başına 53,14 dolar ile son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaşan petrol fiyatları son günlerde yeninden 50 doların altına geriledi. 50 doların altındaki düşüşünü de sürdüren petrolde Ekim ayına yönelik üretim verileri de açıklandı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPED) tarafından açıklanan Ekim ayı verilerine göre, petrol üretim seviyesi bir önceki yılın aynı döneminden günlük olarak 240 bin varil daha fazla gerçekleşti ve 33 milyon 643 bin varil oldu.

Aylık raporda yer alan verilerde küresel anlamda petrol arzı hem OPEC üyesi ülkelerde hem de OPEC dışı ülkelerde artış kaydetti. Sadece geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre değil bir önceki aya göre de petrol üretimin bir artış yaşandı. Petrol üretimi OPEC ve OPEC dışı ülkelerle birlikte ele alındığında Eylül ayına göre günlük ortalama 970 bin varil daha fazla oldu ve 96 milyon 320 bin varile çıktı.

OPEC üyesi ülkeler içerisinde en fazla petrol üretimi artan ülkeler Nijerya, Libya ve Irak olurken Angola ise petrol üretimi azalan tek ülke oldu. Tek başına sadece OPEC üyesi ülkeler arasında değil, tüm dünyanın en büyük petrol üreticisi konumunda olan Suudi Arabistan’daki günlük üretim 51 bin 700 varil düşüş kaydetti ve günlük 10 milyon 583 bin varile geriledi. Petrol üretimi bakımından bir başka güçlü ülke olan Irak’ta ise günlük olarak 88 bin varillik bir artış görüldü. Böylece Irak’ta günlük petrol üretim seviyesi 4 milyon 561 bin varile çıkarken, İran’da günlü üretim 27 bin varillik artışla 3 milyon 690 bin varil oldu.

EKİM AYINDA 53 DOLARIN ÜZERİNİ GÖRDÜ

Ekim ayı içerisinde OPEC 2017 yılbaşından itibaren petrol arzında gerekli görüldüğü seviyelerde üretimin sabitlenmesi yönünde bir anlaşmaya varmış, bu anlaşma sonrası petrolün varil fiyatı 2015 yılı Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeler olan 53 doların üzerine çımıştı. 53 doların üzerinde tutunamayan petrol fiyatları Ekim ayının son haftasıyla birlikte yeniden 50 doların altına gelmişti.

PETROL TALEBİ DE ARTIYOR

Ayrıca raporda yer alan verilere göre 2016 yılındaki petrol talebinin 2015 yılına göre 1 milyon 230 bin daha artacağı ve günlük olarak 94 milyon 400 bin varil olacağı öngörülüyor.  Petrol talebi 2017 yılında ise günlük 95 milyon 550 bin varile çıkacak.

Ekim ayında petrol arzı yükseldi
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.