Eğitim sisteminde öğrencilere afet bilinci aşılanacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredatında afet bilincinin de yer alması gerektiğini savunan Afet ve Acil Durum Sendikası konu ile ilgili açıklamalar yaptı. AFAD-SEN Genel Başkanı Ayhan Çelik, Milli Eğitim Bakanlığının yeni müfredatında mutlaka afet bilincinin de yer alması gerektiğini savundu.

“İlkokul seviyesinde en az 1 ders şeklinde afet bilinci dersi verilmeli”

Türkiye’de Afet bilinci konusunda oldukça fazla yol kat edilmesi gerektiğini belirten Çelik, Türkiye’nin bulunduğu risk haritasını da hatırlatarak Milli Eğitim Bakanlığı yeni müfredatında çocuklara afet bilincini aşılamak ve bilgi vermek için mutlaka ilkokullarda afet bilinci eğitimi olması gerektiğini belirtti. İlkokullarda hafta da en az 1 kez bu dersin verilmesi gerektiğini savunan Çelik, Türkiye’nin yüzde doksan altısının en başta deprem olmak üzere doğal afet konusunda oldukça riskli konumda olduğuna da değindi.

“Doğal afet konusunda çok fazla yol kat edilmesi gerekiyor”

Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda vatandaşın doğal afetler nedeni ile yitirildiğine değinen Çelik ülke olarak büyük ekonomik kayıplar da yaşandığını belirtti. Araştırmaların gösterdiğine göre doğal afet konusunda kat edilmesi gereken oldukça fazla yol olduğunu bildiren Çelik eğitim-öğretimde bunun başlangıcının yapılması gerektiğini söyledi.

Doğal afetler her geçen zaman daha çok artıyor

Her geçen gün çok daha fazla şekilde gelişen teknoloji doğal afetleri azaltmıyor aksine daha da fazla şekilde arttırıyor. Doğal afetler ülkemizde ve dünyada her geçen gün artarak devam ediyor. Doğal afetlerin zararlarının insanlar için sosyo-ekonomik ve diğer alanlarda kayıplar yaşatan toplumsal yaşamı kesintiye uğratan ve can kaybına neden olan doğal veya insan kaynaklı olaylara doğal afet adı verilir.

Sadece öğrenciler değil herkes bilinçlenmeli

Yüzyıllardan beri devam eden ve insanlara oldukça büyük zararlar veren doğal afetler geçmişten günümüze kadar artarak devam etmekte. Gelişen teknoloji ve yenilikler doğal afetleri yok etmemiş aksine daha da artmasına sebep olmuştur. Bu sebepten dolayı doğal afetler konusunda herkesin özellikle de okulların bilinçli olması gerekir.

Eğitim sisteminde öğrencilere afet bilinci aşılanacak
4.9 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.