Efsane telefon Nokia 3310 geri dönüyor

Cep telefonu dendiğinde akla gelen ilk modellerden bir tanesi olan Nokia 3310 geri dönüyor. Geçtiğimiz yıllarda defalarca kez gündeme getirilmesine karşın bir türlü piyasaya sürülemeyen Nokia 3310 serisi akıllı telefon versiyonu ile yeniden hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

2000’li yılların başına damga vurmuştu

Cep telefonlarının yeni yeni hayatımıza girmeye başladığı 2000’li yılların henüz başlarında Finlandiya merkezli telefon üreticisi olan Nokia’nın ürettiği 3310 serisi üst üste satış rekorları kırmıştı. Aynı dönemde piyasaya çıkarılan 5110, 3210 ve 6600 modellerinin yanında en çok hafızalara kazınan model olan 3310 serisi Nokia’ya da milyarlarca dolar kazandırmıştı.

Lumia serisine bağlanan umutlar da boşa çıktı

Telefonların akıllanmaya başladığı 2010’şu yıllara doğru yaşanan baş döndürücü değişime ayak uyduramayan Nokia, modellerini bir türlü yenilemeyi başaramayınca piyasadan çekilmek zorunda kalmıştı. Son olarak Lumia serisi telefonlar ile ayakta kalmaya çalışan Nokia, Apple ve Samsung gibi dünya devlerinin piyasayı ele geçirmesiyle uzunca bir süre telefon birimini durdurmakta bulmuştu.

Microsoft satın aldı ama yine de kurtaramadı

Ardından Microsoft’a satılan Nokia, ABD’li teknoloji devinin desteğiyle de ayağa kalkmaya başaramadı. Hatta bir dönem Microsoft’u da zarar ettirdiği için hissedarlar ve finans çevrelerince eleştirilmeye başlanmıştı. Bu eleştiriler neticesinde Microsoft Nokia’nın patentleri dışında kalan birimi Asyalı Foxconn’a satmıştı.

Yeni Nokia 3310’un 80 dolar civarında satışa çıkması bekleniyor

Finlandiya hükümeti destekli kurulan HDM Global isimli şirket tarafından yönetilen Nokia, Foxconn başta olmak üzere yeni ortaklık yapısıyla birlikte yeniden çalışmalara başladı. Nokia’nın ilk hamlesi ise ses getirecek türden oldu ve 26 Şubat tarihinde başlayacak olan MWC teknoloji fuarında efsane telefon 3310’u yeni yüzüyle piyasaya sürülecek. Aylardır üzerinde çalışan Nokia mühendisleri, çıkan söylentilere göre Android işletim sistemi ile çalışacak ve yaklaşık 80 dolar civarında piyasaya sürülecek yeni bir 3310 geliştirdiler. Yeni akıllı Nokia 3310, önümüzdeki günlerde görücüye çıkarılacak.

Halil Yıldırım
28 Yaşında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunudur. Bilişim sektörünü yakında takip eden Yıldırım, Teknolojiye olan yoğun ilgisinden ötürü bilirmiydin.com haber portalında teknoloji haberlerini paylaşmaktadır.
 
 
Bilim ve Teknoloji Yazarı
E-Posta: halil.yildirim@bilirmiydin.com
Cep: 0530 340 32 63
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.