E-Posta Virüs Oranları Azalırken Tehlikeleri Artıyor!

Labris Networks Teknoloji Direktörü (CTO) Oğuz Yılmaz, e-posta virüs oranlarının azalırken tehlikelerinin azalmak bir yana aksine arttığını şu şekilde ifade etti: “İstenmeyen e-postalar ve spam virüslerin dağılımına bakıldığında yüzde 42’si çöp URL, yüzde 24’ü spam. Geri kalanı tehlikeli, bilgisayarınızı zombi yapmayı, veri çalmayı ya da fidye yazılım için şifrelemeyi hedefleyen yazılımlar. Toplamda oranı, kanunların da etkisiyle yüzde 5 azalmış ama tehlike artmış. Dolayısıyla zararlı e-postaların toplamdaki oranı azalsa bile tehlike niteliği güçleniyor”.

Artık virüslerin doğrudan amaca yönelik ve akıllı saldırılar için oluşturulduğunu ifade eden Yılmaz, bu noktada web sitelerine yapılan saldırıların yüzde 69 seviyesine yaklaştığını ve bu saldırılara verilecek en iyi cevabın yapay zeka teknolojisinin aynı oranlarda geliştirilmesi şeklinde olabileceğini dile getirdi.

Günümüzün Tehlikesi: Zombi Bilgisayarlar

Zombi bilgisayarların başkaları tarafından ele geçirilmiş bilgisayarlar, yani botnet olduğunu söyleyen Yılmaz, botnetleri “Bunların bir araya getirilip tek bir emir doğrultusunda çalışan ağları var. 10 bin tane bilgisayar ‘şuraya saldır’ denildiğinde ‘botnet’ler aracılığıyla o hedefe saldırıyor” şeklinde açıkladı.

Yılmaz, kurumların artık tedbirlerini iyi almaya başladıklarını ve şimdiki kötücül yazılımların daha çok kullanıcıları hedef aldığını da belirtirken, bu anlamda kullanıcıların özellikle evde internete bağlanabilen her türlü teknolojik aletler için dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı: “Evdeki televizyonlarımız akıllı. Bu televizyonlarda hackleme, hatta fidye yazılım olayları meydana geliyor. Mesela, televizyona fidye yazılım bulaşıyor, açıyorsunuz ama menüsüne dahi giremiyorsunuz, kilitlenmiş. Televizyonu servise yollamaktan başka şansınız yok. Bunu yapan, televizyonun saldırı gerçekleştirmesini de ses kaydetmesini de sağlayabilir. Kullanıcıların gerekli güvenlik önlemlerini alması gerekiyor”.

Ayrıca güvenlik adına minimalizmin önemini de atlamayan Yılmaz, olabildiğince az uygulama indirip bu uygulamaların da erişebilecekleri verilerin olabildiğince az tutulmasına kullanıcıların dikkat etmesini gerektiğini söyledi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.