Dünyada kuş gribi alarmı

Geçtiğimiz son 5 yıla damgasını vuran kuş gribi kabusu yavaş yavaş etkisini kaybediyor derken dünyanın farklı noktalarında yeniden hortladı. Özellikle bizi de çok yakından ilgilendiren Yunanistan’ın Türkiye sınırında rastlanan kuş gribi vakaları dünya sağlık kuruluşlarını telaşa sürükledi. Dünyanın her ülkesinden en az bir kez rastlanan kuş gribi vakalarına karşı çok ciddi bir mücadele başlatılmış ve tamamen bitirilemese de virüsün rastlanma sıklığı bir hayli azalmıştı.

H5N8 AŞIRI DERECEDE BULAŞICI AMA HENÜZ İNSANLARDA RASTLANMADI

Ancak bu hafta içerisinde hem Yunanistan’da hem de Çin’in en büyük eyaletlerinden bir tanesi olan Jiangsu’da kuş gribi virüsü teşhis edilmesi bu hastalığı yeniden gündeme getirdi. Özellikle Yunanistan’ın Türkiye sınırına çok yakın bir alanda ölü olarak bulunan bir kuşta farklı bir kuş gribi virüsü bulundu. H5N8 isimli virüsün aşırı derecede bulaşıcı bir tür kuş gribi virüsü olduğu belirtilirken, bu virüsün henüz insanlara bulaşacak kadar gelişmiş olmaması ise yüreklere su serpti.

TÜRKİYE’DE H5N8’E RASTLANMADI AMA…

Türkiye sınırına çok yakın olan Meriç Deltası’nda bulunan bir kuğu cesedinde gözlemlenen bu virüse ilişkin açıklama ise Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından yapıldı. Türk yetkililerden H5N8 virüsünün Türkiye’de herhangi bir hayvanda rastlanıp rastlanmadığına yönelik bir açıklama henüz yapılmazken, benzer şekilde Türkiye hakkında Dünya Hayvan Sağlığı Kurumu da herhangi bir gelişme aktarmadı. İnsanlara bulaşan kuş gribi türü olan H7N9 virüsüne ise Bursa’nın Karacabey ilçesinde birçok hayvan toplatılarak itlaf edilmişti.

ÇİN’DE KUŞ GRİBİ CAN ALDI, KANATLI TİCARETİ DURDURULDU

Kuş gribi tehdidi sadece Yunanistan’da yaşanmıyor. Çin’de Jiangsu eyaletinin en büyük ikinci kenti olan Suzhou’da ise hayvanlardan insanlara bulaşan kuş gribi virüsü olan H7N9 virüsü vakaları can almaya başladı. Yetkililerin yaptıkları açıklamalara göre 2 kişi hayatını kaybetti. Resmen açıklanmasa da kuş gribi teşhisi ile birçok Çinli’nin tedavisi ise devam ediyor. Yaşanan bu gelişmeler üzerine kanatlı hayvan üretimi yapan tesislerde önlemler artırılırken, tedbir amaçlı olarak geçici olarak kanatlı hayvan alım ve satımı yasaklandı.

Dünyada kuş gribi alarmı
4.7 Puan
Değerlendirme
Akif Emre ÖZBEY
29 Yaşında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunudur ve Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri bilirmiydin.com interaktif haber portalında okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak Basketbol ve yüzme ile ilgilenmektedir.
 
 
Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: akifemre.ozbey@bilirmiydin.com
Cep: 0531 709 63 95
loading...

İlişkili yazı