Dünya sağlık Örgütü’nden Yemen’e tıbbı yardım

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, Yemen’eyardım ulaştırdı. Yemen’in Hadramevt bölgesine gönderilen yardımında, 40 ton sağlık malzemesi bulunuyor.

Yemen’in resmi haber ajansı olan SABA’da Aden il Sağlık Müdürü el-HadrLsur’a dayandırdığı habere göre Birleşmiş Milletler’e bağlı olan Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) ile Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin Yemen’in Hadramevt bölgesine 40 ton sağlık yardım malzemeleri ve ilaçlar gönderdiğini ve ulaştığı yazdı.

YEMEN’DE DURUM NEDİR?

Geçtiğimiz günlerde Yemen acı bir olay yaşadı. Yemen’in Hadramevt vilayetinin merkezi olan Mukella’dagüvenlik kontrol noktalarına yönelik 4 intihar saldırısı gerçekleştirildi. İftar saatinde düzenlenen saldırıda hem yelek hem de araç kullanılmıştır. Bu saldırıda askeri kontrol noktaları hedef alındı. 38 kişi hayatını kaybetti ve 24 kişi de yaralandı. Yemen daha önce de 2 terör saldırısına maruz kalmıştı. Yemen’in Mukella kenti, Nisan ayında Suudi Arabistan ile Yemen’in uğraşları sonucu ele geçirilmişti. Bu olaydan sonra da iki kez intihar saldırıları düzenlenmiş ve yine yaralanmalara ve ölümlere yol açmıştır.

ACİL OLARAK TALEP EDİLEN MALZEMELER YER ALIYOR

Haberde Lsur’un, Yemen’in çok zor ve kötü hayat şartlarında bulunduğunu, böyle bir durumda yardımlarını esirgemeyenlere teşekkür etti. Yapılan yardım içerisinde acil olarak istenen sağlık malzemelerinin olduğuna değindi. Bu malzemeler; ameliyat malzemeleri, ilaçlar, kronik hastalar için gerekli olan ilaçlar ve gerekli diğer acil malzemelerdir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) YEMEN’E YARDIMA DEVAM EDECEK

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Aden Ofis Müdürü İman Avad El-Meyseride önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık ve İskan Bakanlığı üzerinden il müdürlüklerinin de vasıtası ile Yemen için destek vermeyi sürdüreceklerini, gerekli tüm ihtiyaçları ulaştıracaklarını dile getirdi.

Yemen’in sadece Hadramevt bölgesine yardım eli uzatmadıklarını, diğer bölgelere de yardımlarda bulunduklarını belirtti. Özellikle Yemen’in doğusunda bulunan Şabve kentinin de yardıma ihtiyacı olduğunu ve gerekenlerin gönderildiğini vurguladı. Ayrıca El-Meyseri, önümüzdeki günlerde yine sağlık malzemelerine ihtiyaç duyan Ebyen, Lahic, Dali,Taiz, Cevf ve Ma’rib kentlerine tıbbi yardım malzemelerini göndereceklerini, bunun planlamasını yaptıklarını açıkladı.

Dünya sağlık Örgütü’nden Yemen’e tıbbı yardım
4.7 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.