Dünya devi şirketlerden Türkiye mesajı

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisinin Fethullah Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) bu hain planından etkilenmemesi için dört koldan çalışmalar devam ediyor.

15 Temmuz gevesi 16 Temmuz sabahına kadar süren fakat Türk halkının muhteşen direnişi ile püskürtülen darbe girişiminden bir gün sonra Merkez Bankası ve bankaların yöneticileri bir araya gelmişti. Bu toplantıdan çıkan önlemlerin ardından finans piyasalarında, yani borsa ve döviz kurlarındaki hareket kontrol altına alındı. Yaşanan tedirginlik sonrası kurlar yukarı yönlü oynamış, Borsa İstanbul yaklaşık yüzde 15 erise de karamsar hava bu önlemler ile dağıtıldı. Hatta bu hafta başında Sermaye Piyasası Kurulu’nun patronların kendi şirket hisselerini alabilmesindeki sınırı kaldırması sonrası Borsa İstanbul artıya bu hafta kayda değer artışlar da yaşadı.

FİNANS PİYASALARINDAN SONRA YATIRIMLAR…

Finans piyasalarına yapılan kontrol amaçlı müdahalenin ardından şimdi de sıra yatırımlara geldi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi Türkiye ekonomisi üzerinde sorumluluk sahibi tüm bakanlar üzerine düşen görevi yerine getirerek ülkedeki yatırım ortamını bu süreçte daha elverişli bir hale getirmeye çalışıyor. Televizyon programlarına katılan, yazılı medya organlarına demeç veren yabancı yatırımcılar ile görüşmeler düzenleyen bakanlar, önde gelen Türk işadamlarının da desteği ile birçok çalışmayı aynı anda yürütüyor.

Bu çalışmalar neticesinde Türkiye’de yatırımı olan birçok yurtdışı merkezli dev şirketten Türkiye’de yatırımlara devam kararı gelmeye başladı.  Her ne kadar bir ülke için yaşanabilecek en talihsiz süreci yaşamış olsa da, böylesine kara bir tabloda bile toparlanmasını bilen Türkiye, dünyaya ne kadar güçlü bir ekonomisi olduğuna dair de gereken mesajları vermiş oldu.

DÜNYA DEVLERİ TÜRKİYE’DE YATIRIMA DEVAM EDECEK

Bakanlardan, bakanlık çalışanlarına, işadamlarından yatırımcısına varıncaya kadar verilen bu emek sayesin bugün birçok yabancı şirket arka arkaya mesajlar yayınlayarak Türkiye ekonomisine güvendiklerini bildirdi. BU açıklamaları yapan şirketler arasında ABD Merkezli General Electric, Fransız uçak üretim devi Boeing, ABD’li teknoloji üreticisi Intel, yine ABD Merkezli otomobil üreticisi Ford, dünya bankacılık devi Citibank yer alıyor. Her biri farklı bir dille izah etse de; Türkiye ekonomisine güvendiklerini ve yatırımlarını değil azaltmak artırarak sürdürecekleri mesajını paylaştı.

Dünya devi şirketlerden Türkiye mesajı
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.