Dumansız hava sahasına 5 metre düzenlemesi

Sağlık Bakanlığı’nın sigaraya açtığı savaşta yeni bir cephe daha açılıyor. Sadece son birkaç yılda alınan önlemler ile sigara içen kişilerin sayısında yaşanan önemli düşüşün yanı sıra sigaraya başlama oranının da gerilemesi Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay gibi sivil toplum kuruluşlarına yeni çalışma için büyük bir ilham kaynağı sağlıyor.

Dumansız hava sahası her uygulamada genişliyor!

Geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından açıklanan dumansız hava sahalarının kapsamının artırılmasına yönelik çalışmaya 5 metre kuralı da eklendi. Son düzenleme ile yarı açık ya da açılır kapanır alanlarda kapalı alan sayıldı ve sigara tüketilmesi yasaklandı. Yani dumansız hava sahası uygulamalarının en önemli parçası olan kapalı alanlarda sigara içilmeyeceğine yönelik uygulama mekanların teras, bahçe gibi alanlarda da sigara içmek yasaklanmıştı. Bundan böyle sigara içmeyenlerin restoran, kafe, bar, gibi mekanlarda ellerinden alınan teras ve bahçe gibi alanlar geri verilmiş oldu.

Düz paket uygulamasında marka neredeyse görünmeyecek!

Bu tür mekanlarda artık bahçede ya da açılır kapanır alanlarda da sigara tüketilemezken, Bakan Akdağ’ın açıklamalarına göre, artık restoran, kafe, bar, gibi eğlence alanlarının sigara içilebilen alanları tesis binasının 5 metre uzağına yapılma zorunluluğu getiriliyor. Bakan Akdağ, ayrıca düz paket uygulaması ile de sigara markalarının kutuların okunamayacak bölgelerine konacağını duyurdu.

Sigarayla savaşta yorulmak yok

Gerek vergisel anlamda yüklerin her fırsatta artırılması ile sigara fiyatlarının cazip olmaktan çıkması hedeflenirken, sigara içilecek alanlara yönelik yeni uygulamalar da devreye gidiyor.

Sigara tüketenlerin bilinçlenmesi ve sağlıklarını nasıl tehlikeye attıklarının yaktıkları her sigarada görebilmeleri için sigara ambalajlarında da değişim sürüyor. Sigara kutularının üzerine yazılan “Sigara öldürür” uyarısının yanı sıra sigaranın olumsuz etkilerini gösterildiği fotoğraflar eklenmiş. Sonrasında ise bu yazılar ve görseller daha da büyütülmüştü. Üzerinde çalışılan son gelişme olan sigara kutularının tek tipe indirgenip, markaların görünmeyecek kadar küçük yazılması da çok yakında uygulamaya girecek olan önlemler arasında sırasını bekliyor.

Dumansız hava sahasına 5 metre düzenlemesi
4.9 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.