Dolar ve euro serbest düşüşe geçti

Geçtiğimiz hafta cuma günü Fitch ve Standart And Poor’s Türkiye için verdiği olumsuz kararla noktalayan piyasalar bu haftayı olabildiğince iyimser bir havada tamamladı.

Haftaya 3,86 liranın üzerinde merhaba diyen dolar/TL kuru birçok verinin açıklandığı 5 gün boyunca düşüş trendine girdi. Yurt içinde ihracat ve enflasyon gibi verilerin de desteği ile değerlenen Türk Lirası, ABD başta olmak üzere yurtdışından gelen verilerle de düşüş hızına devam etti. Özellikle çarşamba akşamı piyasaların beklentileri dahilinde olsa da ABD Merkez Bankası Fed’in faizleri değiştirmeme kararı geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesi olarak kayıtlara geçti.

Dolar son 1 ayın dibini gördü

Kademe kademe hafta boyunca düşen dolar/TL 3,86 başladığı haftayı 3,70 liranın altında bitirdi. Dolar geldiği son seviyeler ile birlikte son 1 ayın en düşük seviyelerine kadar çekilmiş oldu.

Ocak ayında faizleri değiştirmeyen Fed’in bir sonraki faiz toplantısı olan mart ayında da faizleri artırma ihtimalinin giderek zayıflaması piyasa uzmanları dolarda yaşanan gerilemenin temel nedeni olarak gösteriliyor. Son yapılan anketlere göre, Fed’in faizlerde artış yönlü bir değişim yapma olasılığı yüzde 8 seviyelerinde bulunuyor.

Euro/TL fiyatı yeniden 4 liranın altına indi

Dolardaki hareketin bir benzeri de euroda yaşandı. Euro/TL kuru geçtiğimiz haftanın başında 4,15 liranın üzerinden hızlı bir şekilde 4,06 seviyelerine inerek başladı. Haftanın kalan günlerinde kademeli bir şekilde düşüşünü sürdüren euro, haftanın son işlem gününün son dakikalarında 4 liranın da altını gördü.

Dolar ve Euro yüzde yaklaşık yüzde 4 değer kaybetti

Dolar ve euro kurlarında geçtiğimiz haftaya göre kıyaslandığında paralel bir hareket gözlemleniyor. Borsa İstanbul’un adım adım 90 bine koştuğu hafta boyunca dolar/TL kurundaki değer kaybı yüzde 4,54 olurken, euro/TL ise yüzde 4,03 değer kaybetti. Altın fiyatları da küresel piyasalarda değer kazanmasına karşın döviz kurlarındaki düşüşün etkisiyle bir miktar da olsa değer kaybetti.  Geçen haftanın son gününde 242 liraya satılan çeyrek altın bu hafta 236 liraya indi.

Dolar ve euro serbest düşüşe geçti
4.8 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.