Dolar ve Euro neden düşüşe geçti

Yurt içi piyasalarda ocak ayının son haftasında başlayan iyimser hava şubat ayında da devam ediyor. Dolar ve euro fiyatları TL karşısında gerilemeye devam ederken, yurt içi piyasalar için çok önemli bir eşik olan 27 Ocak’taki Fitch ve Standart and Poor’s Türkiye not değerlendirme süreci de hasarsız bir şekilde atlatıldı.

27 Ocak akşamı Türkiye piyasaları kapandıktan sonra 6 saat içerisinde iki kötü haber almasına rağmen dolar ve Euro bulunduğu seviyeleri muhafaza etmeyi başardı. 27 Ocak cuma akşamı önce Standart and Poor’s Türkiye’nin kredi notunu sabit tutmasına karşın görünümünü durağandan negatife çevirmişti. Türkiye hükümeti ile yıldızı barışmayan Standart and Poor’s’un ardından bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch değerlendirmesini açıkladı. 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından Türkiye’nin notunu düşürmeyen tek derecelendirme kuruluşu olan Fitch de aldığı kararla ülkemizin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirdi.

Değer kaybeden Türk Lirasının toparlanması bekleniyor

İlk tepki olarak dolar/TL kuru 3.86 seviyelerini görse de uluslararası döviz işlemlerinin de sona ermesi ile piyasalar yeni haftayı beklemek zorunda kaldı. Türkiye ekonomisi için iki kritik not kararı açıklanmasına ve bu kararların olabilecek en olumsuz değerlendirmeler olmasına karşın dolar ve euro kurları yeni haftayla düşüşe geçti. Bu düşüşte hem küresel piyasalarda Trump’ın agresif hamleleri nedeniyle artan riskler hem de Fitch ve Standart and Poor’s kararlarının piyasada çok önceden fiyatlanması etkili oldu.

Dolar/TL 3.60 seviyelerine kadar çekilebilir

Türkiye üzerindeki büyük bir yükün kalktığı kredi derecelendirme kuruluşlarının kararlarının ardından aşırı değer kaybeden bir toparlanma sürecine girmesi bekleniyor. Piyasa uzmanları yaptığı yorumlarda dolar/TL’nin 3,60 seviyelerine kadar geri çekilmesi bekleniyor.

Dolardaki düşüş trendine eşlik eden Euro da yeni haftayla birlikte 4.10 liranın altında sabitlendi ve hızla 4.05 seviyelerine kadar çekildi.

Hem dolar hem Euro için çok kritik bir karar olan Fed’in faiz hamlesi de beklendiği gibi geldi. Fed’in faizleri değiştirmemesi ile birlikte dolar ve Euronun TL karşısında bir miktar daha değer kaybetme olasılığı güçlenmiş oldu.

Dolar ve Euro neden düşüşe geçti
4.9 Puan
Değerlendirme

Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.