Doğal Risklere Açık Tarım Alanlarınızı Sigortalamayı Unutmayın

Sanayisi son sürat gelişmeye devam etse de Türkiye için en büyük geliş kaynaklarının başında hala tarım geliyor. Sadece bu nedenle, yani ülke ekonomisi için bile tarım alanlarının sigortalanması çok büyük önem taşıyor.

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, tarım sigortaları hakkında yaptığı konuşmada, tarımın doğal risklere en çok açık sektörlerden biri olduğunu, bu sebeple de tarım sigortasının çiftçiler için hayati önemde olduğunu söyledi. Satoğlu, TARSİM’in devlet destekli bir sistem olduğunu belirtirken, devletin üreticiye prim desteğinde bulunduğunu, böylelikle çiftçinin yüksek sigorta primleri ödemek durumunda kalmadığını ifade etti.

“2-3 yılda ödenen tutar hasar hacminin yüzde 50’sine bile denk gelmiyor”

TARSİM’in 10. Yaşını kutladığını söyleyen Sarıoğlu, sözlerine: “10 yıllık süreçte üreticiye ödediğimiz hasar tazminat tutarı 3.1 milyar lira. Sadece geçen yıl 338 bin hasar dosyası oluşturuldu, üreticiye ödediğimiz rakam 802 milyon lira. Üretim giderek artıyor ve dolayısıyla hasar hacmi de büyüyor. 3.1 milyar lira ödedik ama özellikle son 2-3 yılda ödediğimiz tutar bunun belki de yüzde 50’sine karşılık geliyor” diye devam etti.

Sigorta Yaptıranların Oranı %19

Sarıoğlu, üreticilerin sigortalarını yaptırmalarının hayati önem taşıdığını dile getirdi: “Üreticiler uygun düzeylerde prim ödeyerek ürünlerini sigortalayabiliyor. Üreticinin, 10 dekar alanda yetiştirdiği 3 bin 600 TL sigorta bedeli olan buğday ürünü için Bitkisel Ürün Sigortası dolu paketi kapsamında ödeyeceği prim tutarı yalnızca 50 TL’dir. Yüzde 100 dolu hasarı meydana geldiğinde buğday üreticisi 2 bin 880 TL hasar ödemesi alacaktır. Üreticinin 10 dekar alanda yetiştirdiği 16 bin 800 TL sigorta bedeli olarak fındık ürünü için Bitkisel Ürün Sigortası dolu paketi kapsamında ödeyeceği prim tutarı yalnızca 140 TL’dir. Yüzde 100 dolu asarı meydana geldiğinde fındık üreticisi 13 bin 440 TL hasar ödemesi alacaktır. Bu nedenle üreticilerimiz mutlaka sigortasını yaptırmalıdır”.

Son olarak üreticilerin sigorta yaptıranların oranının %19 olduğunu söyleyen Sarıoğlu, bu yüzdenin 10 yıl için hızlı bir gelişme sayılabileceğini dile getirdi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.