Diyetlerin baş düşmanı tatlı krizleri nasıl aşılır

Bugün insanlığın ortak sorunları arasında yer alan aşırı kilolara karşı savaş başlatanların sayısı günden güne artıyor. Her geçen gün daha da bilinçlenen kilolu insanların başvurduğu neredeyse tek ve en etkili yöntem olan diyet konusunda en zorlandığımız konular da ortak…

Diyet yapma fikrine gençliğinde çok uzak olan bireyler bile ilerleyen yaş ve beraberinde alınan kilolardan sonra diyet yapmaya kendi kendine ikna ediyor. Özellikle kilolar sağlığı da tehdit etmeye başladıysa! Sıkı bir şekilde diyete başlayan, konsantre olmuş herkesin yenmesi gereken sıradaki sorun ise tatlı krizleri oluyor.

Hele hele tatlıya düşkün, şeker bağımlısı iseniz, diyetin en yaralayıcı kısmı şeker ile vedalaşmak oluyor ki bu sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Zihninizde halletmiş olsanız bile öyle anlar geliyor ki kendinizi bir tatlı krizinin ortasında buluveriyorsunuz. İşte o dönemlerde baş etmek aslında mümkün!

Tatlı krizi ile savaşta dev adım: İlk hamleyi siz yapın

Tatlı krizi ile savaşta esas olan konu vücudunuzu kriz moduna girmeden önce engelleyebilmek… Bunu için de masum ama akıllıca gıdalara başvurabilirsiniz. Hazırlaması zahmetli olan ama çok etkili olan bu atıştırmalıklar bazen de hazır olarak satılabiliyor. Örneğin vücudun şeker krizini bastıracak ve kolay erişebileceğiniz en önemli gıdaların başında bitter çikolata, hurma ve taze meyvelerden oluşan lezzetli bir meyve tabağı geliyor. Küçük küçük kestiğiniz meyveleri karıştırıp, bir miktarda tarçınla tüketirseniz tatlı krizine güzel bir darbe indirmiş olursunuz.

Eğer “biraz zaman harcayabilirim” diyerek farklı karışımlar yapmak isterseniz de bir miktar fıstık ezmesi ile elmayı birlikte tüketebilirsiniz. Alternatif olarak ise haşlanmış kestaneleri bir kaseye alıp üzerine bal gezdirip afiyetle midenize indirin.

Görüldüğü gibi şekerle mücadele ederken kullanabileceğiniz ortak maddeler arasında bal, tarçın, taze meyveler ve bitter çikolata önemli gıdalar olarak ön plana çıkıyor. Ancak bitter çikolata tüketirken kakao oranının en az yüzde 70 olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü düşük kakao oranlı olan bitter çikolatada yer alan süt miktarı diyetinizi bozacak yasaklı besin öğelerinden biri olan yağı içeriyor.

Diyetlerin baş düşmanı tatlı krizleri nasıl aşılır
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.