Diyetle kilo vermek için bu altın kuralı atlamayın

Dünyanın birçok ülkesinde en büyük sorunların başında dengeli beslenme sorunu ve aşırı kilo konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor. Günlük yaşamın koşuşturmacasında yediklerini dikkat etmeyen bireyler nedeniyle faydalı ve dengeli beslenme yerine hızlı beslenme seçenekleri ve aperatifler almış durumda… Ancak bu durumda beraberinde aşırı kilolu bir neslin yetişmesine yol açıyor.

Oysa ki kilo vermek ve sağlıklı kalabilmek için beslenirken dikkat etmemiz gereken altın kurallar belli!  Obezite ile savaş konusunda sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmek ve verilen kiloların kalıcı olarak gitmesi için öğünlerimizdeki gıda tercihlerine dikkat etmemiz gerekiyor.

Aynı gruptaki gıdaları aynı öğünde tüketmeyin!

Gıdaların ekmek grubu, et grubu, süt grubu ve meyve, sebze grubu olarak 4 ana gruba ayrıldığının altını çizen Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, bu gıda türlerinden iki gıdanın aynı öğünde birlikte tüketilmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Yani ekmek grubundan olan ekmek, pilav, makarna veya çorba gibi seçeneklerin aynı öğünde alınmamasını, tavuk eti ile kırmızı etin birlikte tüketilmemesine özen gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, yapılan seçimlerde tüketilecek miktarın da çok önemli olduğunu ifade etti.

Bu dört gıda grubu içerisinde insanların kilo almasına en fazla neden olan ve en sık dikkat edilmeyen grup olarak ekmek grubu gösteriliyor. Ekmek grubunda yer alan ve en çok tüketilme eğiliminde olan yiyecekler şöyle; makarna ve makarna türevleri olan kuskus, erişte vb. gıdalar, bulgur, zeytinyağlı dolma pilav gibi pirinç içerikli yiyecekler, börek, simit, lavaş gibi ekmek türevlerinden oluşan gibi hamurişi yiyecekler, çorba, kısır…

Yapılan en büyük hata: Çorba, ekmek, makarna veya pilavın aynı öğünde tüketilmesi

Türk mutfak kültüründe en sık yapılan hata ve bir öğünde birlikte tüketilen gıdalar, çorba, ekmek, pilav ya da makarnanın bir arada tüketilmesidir. Bu üçü bir arada tüketildiği zaman aşırı karbonhidrat alacağınız için kilo alımınız hızlandığı gibi kilo verme konusunda da çok büyük sıkıntılar yaşamış olursunuz.

Diyetle kilo vermek için bu altın kuralı atlamayın
4.7 Puan
Değerlendirme

Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.