Diyabet artış hızında Türkiye Avrupa lideri

Günümüz dünyasında en sık rastlanan hastalıkların başında gelen diyabet konusunda uzmanlar kötü beslenme ve hareketsiz yaşam şeklinin diyabeti tetiklenen en büyük etkenler olduğunun altını çiziyor. Dünya üzerinde çok yaygın biçimde rastlanan diyabet konusunda en kötü derecelere sahip ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü öncesinde bir açıklama yapan Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Profesör Doktor Temel Yılmaz, son yapılan araştırmalara göre, Türkiye Avrupa ülkeleri arasında diyabet hastalığının en hızlı yükseldiği ülkelerin ilk sırasında bulunuyor. 2016 yılı Dünya Diyabet Atlasında Türkiye’de diyabetin görülme oranı yüzde 14,5 seviyelerine kadar çıkarken son 10 yıl içerisinde diyabetli hastaların artış oranı yüzde 100 olarak kayıtlata geçti.

20 YILDA DÜNYADA 800 MİLYON DİYABET HASTASI OLACAK

Tüm dünyada yaklaşık 450 milyon civarında insanda teşhis edilen şeker hastalığı gelecek 20 yıl içerisinde 800 milyona kadar çıkacak. Bu artıştaki temel faktör olarak kötü beslenme şekli vE hareketten yoksun olarak geçen insan ömrü olarak sıralanıyor. Hatta bu yaşam şekli ile sadece şeker hastalığı değil, genel itibarıyla insan ömründe bir düşüş gözleniyor. Uzmanlar yaptıkları açıklamalar insanlık tarihinde ilk kez bir sonraki nesilde insan ömrünün gerilediğine dikkat çekiyor.

DİYABET DİĞER HASTALIKLARI TETİKLİYOR

Diyabet hastalığı tek başına mücadele edildiğinde tedavisi olan, etkileri önlenebilen bir hastalık olmasına karşın, diyabete bağlı obezitenin de getirdiği sorunlarla birlikte çok daha ölümcül olduğu belirtiliyor. Bu sorunlar arasında kalp damar hastalıkları gibi kronik sorunlar baş gösteriyor ve kişilerin yaşam kalitesini etkiliyor. Diyabet sorunu o kadar ciddi boyutlara ulaştı ki, dünya tarihinde dördüncü Birleşmiş Milletler bir hastalık nedeniyle bir araya gelme gereği duydu. Bu hastalıklar sıtma, tiberküloz ve AİDS’ten sonra diyabet hastalığı için de toplanan BM, hastalıktaki artışın önüne geçilmesi için alınacak önlemleri tartıştı.

Diyabet Vakfı Başkanı Profesör Doktor Temel Yılmaz, Türkiye’de her iki şeker hastasından bir tanesinin kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybettiğini, böbrek yetmezliklerinin yüzde 50’sinin diyabet kaynaklı olduğun altını çizerek, herkesi diyabet ile savaşmaya davet etti.

Diyabet artış hızında Türkiye Avrupa lideri
4.9 Puan
Değerlendirme
Akif Emre ÖZBEY
29 Yaşında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunudur ve Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri bilirmiydin.com interaktif haber portalında okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak Basketbol ve yüzme ile ilgilenmektedir.
 
 
Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: akifemre.ozbey@bilirmiydin.com
Cep: 0531 709 63 95
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.