Dişlerinizdeki her bir çürüğü önemseyin

Birçok insanın çok kolay bir şekilde ihmal edebildiği diş bakımı ve ağız sağlığı için uzmanlar çok dikkatli olunması gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor. Bu uyarıları yenileyen Protez ve İmplantoloji Uzmanı Diş Hekimi İlker Arslan, basit gibi görülen bir çürüğün başımıza açabileceği sorunları hatırlattı.

‘Küçük bir çürük’ deyip geçmenin başta ağız ve diş sağlığımız açısından birçok sakıncası olduğunu belirten Arslan, çürümüş bir dişi tedavi ettirmemenin romatizma, böbrek sorunları, ülser, kalk damar hastalıkları ve karaciğer rahatsızlıklarına yol açabileceğinin altını çizdi.

Sert meyveleri çiğ olarak tüketin

Ağız sağlığımız için günlük diş bakımlarının çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, sadece diş fırçalamanın, diş ipi kullanmanın ve gargara yapmanın bunun için yeterli olmadığını belirtiyor. Düzenli ve dengeli beslenmenin de diş ve ağız sağlığı önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Arslan, elma, havuç, turp gibi sert meyve ve sebzelerin çiğ yenmesinin doğal bir diş bakımı olduğuna vurgu yaptı.

Ağız bakımı için ise, sürekli kuruyan ağzını nemlendirmek için şekersiz naneli sakız öneren Arslan, “Bu sayede zararsız bir dokunuş ile tükürük bezlerinin çalışmasını teşvik etmiş olursunuz” ifadelerini kullandı.

Dişlerinizi güçlendirmek için yatmadan önce süt veya peynir

Dişlerin güçlendirilmesi için geceleri yatmadan önce çok az miktarlarda mideyi rahatsız etmeyecek kadar peynir veya süt tüketilmesini tavsiye eden Arslan, bu yöntem için almış olacağınız protein diş yapınızı sağlamlaştıracaktır. Eğer dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizde kanama yaşıyorsanız doğal yollarla tedavi için çilek tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca çilek içerisinde bolca bulunan malik asit, dişlerinizdeki plak oluşumu sorununu ortadan kaldıracaktır.

Sert gıdaları dişinizle kırmayın!

Dişlerin bakımı kadar korunmasının da çok büyük önem taşıdığını hatırlatan Arslan, bu nedenle çikolata ve şeker gibi kıvamlı gıdalar tüketildiğinde dişler özellikle fırçalanması gerektiğini vurguladı. Dişlerin fiziksel olarak korunması için, fındık, ceviz ve fıstık gibi sert kabuklu gıdalar kesinlikle dişlerle kırılmamalı.

Dişlerinizdeki her bir çürüğü önemseyin
4.7 Puan
Değerlendirme

Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.