Diş tedavisinde sahte implant tehlikesi

Uzmanlar uyarıyor, son yılların en çok tercih edilen diş tedavi yöntemi olan implant tedavisinde kullanılan sahte ürünler şifa yerine tehlike saçıyor.

Konuyla ilgili olarak Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Behçet Erol açıklamalarda bulundu.

Diş kaybı yaşayanların en çok yararlanmak istediği tedavi yöntemi olan ve çeneye bir çeşit vida monte etmek suretiyle uygulanan implant tedavisinde kullanılan malzemenin önemine değinen Erol, orijinalinden kopya edilerek hazırlanan implantların kişi sağlığı açısından ciddi tehlike oluşturduğunu söyledi. Prof. Dr. Behçet Erol meslek etiğine ve insan sağlığına değer veren hekimlerin bu türden uygulamalara asla gitmeyeceğini de sözlerine ekledi.

HEM MARKA HEM DAĞITIMCIDA 5 YIL ZORUNLULUĞU

Kullanılacak implant markasında istenen 5 yıllık klinik takip sonuçlarının ve bilimsel desteğin zorunlu olduğunu belirten Erol, markanın distribütörlüğünü yapan firmanın da en az 5 yıldır ticaret faaliyeti sürdürüyor olması gerektiğine değindi. Prof. Dr. Behçet Erol kullanılan araçların yeterliliğine ve sağlığa etkilerine dair sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yine implant markasının T.C Sağlık Bakanlığı onaylı olması, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası belgesi, Tıbbi Cihaz Satış Merkezi Yetki Belgesi, (Food and Drug Adminstartion) Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi Belgesi, İSO Uluslararası Standartlar Teşkilatı Belgesi, CE Avrupa Ülkeleri Uygunluk Belgesi’nin olması gibi kriterler olmalıdır. Takdir edileceği üzere, yukarıda aranan tüm bu standartlara karşın, tıbbi ve cerrahi müdahalelerden kazanılacak başarıda kullanılan biyomateryal, implant ya da ilacın öngörülen yapısal nitelik ve özellikleri taşımış olması tek başına yeterli bir faktör değildir. İnsan sağlığında kullanılan tıbbi materyallerde olmazsa olmaz koşul olan bu uygun yapısal özellikler ve aranan bilimsel kriterlerin dışında tedaviyi gerçekleştiren doktorun o daldaki uzmanlığı, klinik tecrübe ve birikimleri, uygun endikasyon, temel cerrahi prensiplere uyum hassasiyetleri, hastaya bağlı birçok faktör ile tedavinin gerçekleştirildiği klinik ve fiziki mekan standartları ve daha birçok faktörün, elde edilecek başarıda çok önemli yeri olduğu asla göz ardı edilmemelidir.”

Diş tedavisinde sahte implant tehlikesi
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.