Dikkat çarpmasın! Klima mevsimi açıldı!

Yaz mevsiminde birden bire ortaya çıkan ağrılar tehlike sinyalleri veriyor. Serinlemek için açılan klimalar bu ağrıların en büyük nedenini oluşturuyor. Özellikle boyun, sırt ve bel tutulmaları ile kendini gösteren ağrılar insanları hastaneye koşturuyor.

Herbalife Fitness Danışmanı Ebru Karaduman bu tutulmaları hafifletmek veya geçirmek için dikkat edilmesi gereken noktaları ve egzersizleri açıkladı.

Boyun, sırt ve bel tutulmalarında ilk müdahaleyi kişinin kendisininyapabileceğine değinen Karaduman, tutulan bölgeyi sıcak tutmanın önemine vurgu yaptı. Ağrıyan ve tutulan bölgeye sıcak kompres uygulamanın dışında, zorlamadan hafif boyun egzersizlerinin yapılmasının rahatlık sağlayabileceğini söyleyen Ebru Karaduman, boyun, sırt ve bel tutulmaları için nasıl egzersiz yapılması gerektiğini maddeler halinde açıkladı.

sandalye-yardimi-ile-egzersizler

SANDALYE YARDIMIYLA EGZERSİZ YAPABİLİRSİNİZ!

Bu egzersizlerin dik bir şekilde yapılması gerektiği için bir sandalyeden yararlanın.

5 dakika boynunuza sıcak kompres yaptıktan sonra, yavaş hareketlerlekendinizi çok zorlamadan boynunuzu sağa ve sola çevirin. Her çevirmenizde 2 saniye bekleyin. Bu egzersizi 10 kez yapınız.

Sağ-sol egzersizinde yaptığınız gibi yine aynı şekilde durarak bu kez başınızı yavaşça öne ve arkaya 2’şer saniye bekleyerek hareket ettirin. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayın.

Başınızı önde yarım daire yapacak şekilde hareket ettirerek, çenenizi sağ ve sol omzunuza sırayla değdirin. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın.

SIRT TUTULMASI İÇİN FAYDALI EGZERSİZLER

Sırt tutulması egzersizlerini bir sandalyeye dik oturarak yapınız.

Kollarınızı çapraz bir şekle getirerek sandalyenin kenarlarından tutun. Nefesinizi normal bir şekilde alıp, nefes verirken sırtınızı kambur olarak yukarıya doğru ittirin. Bu hareketi 5 kez tekrar edin.

Nefes aldığınızda omuzlarınızı yavaş bir hareketle yukarıya kaldırın, nefes verirken de omuzlarınızı aşağı indirerek, rahat pozisyonda bırakın ve gevşemesini sağlayın. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın.

Düz bir duvara yaslanıp, bir tenis topunu sırtınızdaki tutulan yere koyarak, aşağı ve yukarı doğru yavaşça hareket ettirin. Bu hareket sırt kaslarınızırahatlatır. Bu hareketi 5 kez tekrar edin.

BEL EGZERSİZLERİNİ DÜZ ZEMİNDE YAPIN

Bel tutulması için egzersizleri düz bir zemine uzanarak yapın. Pilates minderi de kullanılabilir.

15 dakika sıcak kompres uyguladıktan sonra belinize zarar vermeden yavaş hareketlerle sağ ve sol bacağınızı karnınıza doğru çekin ve bırakın. Bu hareketi 10 kez tekrar edin.

Kollarınızı yanlara doğru açın ve belden aşağınızı sağa – sola zorlamadan çevirin. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın.

Yere sırt üstü bir şekilde uzanın,sonrasında iki dizinizi birlikte karnınıza doğru çekin. Bu şekilde 10’a kadar sayarak durun, daha sonra iki bacağınızı tekrar uzatın. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın.

Tüm bu anlatılanlara dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Karaduman, ağır vakalarda acilen hastaneye başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

Dikkat çarpmasın! Klima mevsimi açıldı!
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.