Diğer tatlandırıcıları geride bırakacak şeker

Günümüzde sağlıksız olduğu için tercih edilmeyen beyaz şekerin yerini tatlandırıcılar almaya başladı. Stevia ise yapay olmaması ve son derece sağlıklı olması açısından ilk sırada tercih edildi.

Suni tatlandırıcılarda kanserojen maddelerin bulunduğuna değinen Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, kalorisi olmayan ve özellikle diyet gıdalarda tercih edilen stevia tatlandırıcısında zararlı maddelerin bulunmadığını belirtti. Dolayısı ile bu özelliğinden ötürü ön planda olduğunu ve diğer tatlandırıcıların kullanılmamaya başlandığını söyledi.

STEVİA ŞEKERİ ZARARLI MADDELER İÇERMEZ

Stevia bitkisi ile ilgili bilgi veren Hayoğlu, normal şeker olan sakkarozun fazla tüketilmesi sonucu hem vücudun zarar gördüğünü hem de obeziteye yol açtığını ekledi. Doğal içerikli bir tatlandırıcı olan stevia’nın bu noktada şekerin yerini yavaş yavaş almaya başladığını dile getirdi.

Stevia bitkisinin hemen tat verdiğini belirten Hayoğlu, az miktarda kullanımının bile şeker tadına denk geldiğini vurguladı. Şekerin vücuda ne kadar zararlı olduğuna dikkat çeken Hayoğlu, bu yolun hem ekonomik hem de sağlıklı olduğuna dikkat çekti. Özellikle çocukların çok fazla çikolata tükettiğine değinen Hayoğlu, diş çürümelerinin de önüne geçilmesi için stevia bulunan ürünlerin tercih edilmesini belirtti.

TÜRKİYE İKLİMİNDE STEVİA BİTKİSİ YETİŞTİRİLEBİLİR

Deneme amaçlı stevia bitkisinin yetiştirildiğine dikkat çeken Harran Üniversitesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdülhabip Özel, ülkemizde stevia bitkisinin yetiştirilmesi için uygun ortamın bulunduğunu söyledi. Tropikal iklimde yetişen bu bitkinin senede 2-3 defa toplanabildiğini vurgulayan Özel, 5 cm uzayan bitkinin gövdesinden kesilerek alınabileceğine değindi.Gövdesi ve yaprakları temizlendikten sonra bu bitkinin kurutulması gerektiğini söyleyen Özel, bitkinin doğal özünün yani steviol glikozitin alındıktan sonra işlendiğini dile getirdi. Stevia bitkisinin yetiştirilmesi üzerine ülkemizde çalışmaların yapıldığını da belirtti.

stevia-bitkisi

STEVİA BİTKİSİ ŞEKERDEN DAHA TATLI

Stevia Paraguay ve Brezilya’da şeker yerine uzun yıllardır kullanılıyor. Japonya’da ise tatlandırıcı ve gıda katkısı olarak satılıyor. Kan şekerini düzenleyici özelliği de olan stevia bitkisinin normal şekere kıyas ile 250-300 kat daha tatlı olduğu biliniyor. Stevia bitkisi ülkemizde ise ilk defa 2009 yılında Antalya’da üretildi.

Diğer tatlandırıcıları geride bırakacak şeker
4.8 Puan
Değerlendirme
Akif Emre ÖZBEY
29 Yaşında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunudur ve Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri bilirmiydin.com interaktif haber portalında okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak Basketbol ve yüzme ile ilgilenmektedir.
 
 
Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: akifemre.ozbey@bilirmiydin.com
Cep: 0531 709 63 95
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.