Devlet Başkanı isyan etti: Ülke ekonomisi aniden çöktü

Petrol fiyatlarında son yıllarda yaşanan sert düşüş Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari’yi de isyan ettirdi.

2012 yılının ilkbahar aylarında 125 dolara kadar çıkan petrolün varil fiyatları, son 1 yıldır 50 doların altında seyrediyor. Hatta petrol fiyatlar 2016 yılının Ocak ayında 30 doların altına kadar yaklaşmıştı.

Petrol krizi yüzünden sorun yaşayan ülkelerden olan Nijerya’dan da ekonomiye dair pek iç açıcı haberler geçmiyor. Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, petrol fiyatları nedeniyle ülkede ekonominin çok ciddi sorunlar yaşadığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Güney Afrika’yı geçerek, Afrika kıtasının en büyük ekonomisi olma apoletini takan Nijerya, dünya üzerindeki ülkeler arasında en büyük petrol rezervlerinin bulunduğu ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

BUHARİ: BEN DEVLET BAŞKANI OLMADAN ÖNCE

Petrol fiyatlarındaki son 1 buçuk yıl içerisindeki hareketleri nedeniyle ekonomilerinin bir anda bozulduğuna işaret eden Nijerya Devlet Başkanı Buharı, devlet başkanlığı koltuğuna oturmadan önce petrolün 100 doların üzerinde olduğunu ancak bugün 45 dolarlardan bahsedildiğini hatırlattı.

Öte yandan Nijerya devleti, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) üye ülkeler arasında gösteriliyor.

SADECE NİJERYA DEĞİL BİRÇOK ÜLKE ETKİLENDİ

Sadece 4 yıl içerisinde üçte birine kadar düşen petrol fiyatları beklendiği gibi gelirinin büyük bir kısmını petrolden elde eden gelişmekte olan ülkeleri vurdu. Brezilya, Azerbaycan, Venezuela, Nijerya, İran, Libya gibi ülkeler gelirlerinin neredeyse tamamına yakını sahip oldukları petrol kaynaklarından geliyor.

İşte bu ismini saydığımız ülkelerde hayat standardı değişmemesine rağmen ülkede elde edilen gelirin üçte biri sadece fiyat hareketlerinden dolayı buhar olup uçtu. Petrol fiyatlarının aşırı düşmesiyle başlayan krizden tüm ülkeler etkilendi ve tamamı şu anda yapısal sorunlarla boğuşuyor.

Venezuela’da halk yılbaşından bu yana sokaklarda polis ile çatışıyor ve temmuz ayı enflasyonu yüzde 1.600 olarak açıklandı. Yani ülkemizde bu yıl yüzde 7,5 olarak öngörülen enflasyon şu anda Venezuela’da yüzde bin 600…

Sadece Venezuela değil, Azerbaycan’da, Brezilya’da hatta Rusya’da bile düşen enerji fiyatları kaynaklı krizler yaşanıyor. Azerbaycan para birimi olan Manat için 2015 yılının sonlarına 2 kez develüasyona uğratıldı.

Devlet Başkanı isyan etti: Ülke ekonomisi aniden çöktü
4.7 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.