Deri Ayakkabı ve Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Deri ve Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Kış aylarında deri ve süet ayakkabılar oldukça fazla kullanılmaktadır. Ayakkabıların temizliğine de önem vermek gerekir. Peki deri ayakkabılar nasıl temizlenir? Süet ayakkabı temizleme yöntemi nedir?

deri-ayakkabi-nasil-temizlenir

Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabının etiketine dikkat edilmelidir. Temizlenmeyen deri ayakkabılar olabilir. O tür ayakkabılar için farklı temizleyiciler gerekir. Fakat çoğu deri ayakkabı temizlenebilir. Yumuşak bir fırça ile kir ve lekeleri kaldırın ve ayakkabıyı gevşetin. Ayakkabının yüzeyini iyice fırça ile ovun. Deri ayakkabının tüm yüzeyini kuru bez ile ovun. İyice temizleyin. Hafifçe bir bezi nemlendirin ve ayakkabı yüzeyini silin. Sabun da kullanabilirsiniz. Ayakkabıya köpük uygulayarak daha temiz hale getirebilirsiniz. Ayakkabıyı hava alan bir yere koyun ve tamamen kurumasını bekleyin. Bir ısıtıcının yanına, yakınına veya güneş ışığı alan ortamlara deri ayakkabıyı koymayınız. Renklerin gitmesine ve çatlamalara neden olur. Deri ayakkabınız kuruduysa aynı renkte krem cila sürebilirsiniz. Çoğu ayakkabı mağazalarında mevcuttur. Yumuşak bir bez ile sürmelisiniz. Daha fazla parlaklık için bir damla su ekleyebilirsiniz. Deri ayakkabıları kutunun içerisinde saklamayın. Özellikle kullanıldıktan sonra bir gün boyunca açık havada beklemesi gerekmektedir.

suet-ayakkabilar-nasil-temizlenir

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bir ayakkabı mağazasından süet fırçası satın alın.  Bu özel fırçadır. Süet ayakkabının yüzeyindeki çizik ve lekeleri çıkarmak için bir silgi kullanın. Süet fırçası ile ayakkabını her yerini fırçalayın. Aynı yöne doğru fırçalamaya dikkat etmelisiniz. Ayakkabılardan lekeleri çıkartın. Süet ayakkabının üzerinde ıslak kısım var ise bir kağıt havlu ile fazla sıvıyı alın. Ardından doğalca kurumaya bırakın. Süet ayakkabılar kuruduktan sonra süet fırçası ile fırçalayın. Kalan yağ lekelere pudra uygulayabilirsiniz. İyice ovalayın. Birkaç saat kurumaya bırakın. Yağ çıkarmak için bir süet fırçası ile fırçalayın. Hava şartlarına göre süet ayakkabıya silikon bazlı sprey uygulayabilirsiniz. Süet ayakkabıları açık havada saklamalısınız.

[tabs]
[tab title=”İpuçları”]Rugan ayakkabıları yumuşak bir sabun ve su karışımı ile temizleyebilirsiniz. Bir yumuşak ıslak bez ile temizleyin. Parlaklık için bir silikon bazlı parlatma ürünü uygulayın.

Deri ayakkabı için krem cila kullanabilirsiniz. Uzun parlaklık verir ve deriyi korumaya yardımcı olur.[/tab]
[/tabs]

Deri Ayakkabı ve Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
4.4 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

  1. Avatar

    Aslında çok da zor olmayan yöntemler, sadece işin pratiği bilinmiyor. Çok basit yöntemler ile deri ayakkabı, süet ayakkabı ve diğer ayakkabılarınızı yeni gibi yapabilirsiniz.

    Yanıtla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.