Deniz patlıcanı ile yılda 7 milyon liralık ihracat

Türkiye’nin taşı toprağı altın dedirten haberlerden bir tanesi de Ege kıyalarından geldi.

Son yıllarda sık sık gündeme gelen deniz patlıcanı ya da bilinen bir diğer ismiyle deniz hıyarı üreticilerin ve toplayıcılarına her yıl on binlerce lira kazandırıyor. Genel toplam itibarıyla değerlendirildiğinde ise yıllık ihracat geliri 2016 yılında 7 milyon liraya ulaştı. Geçtiğimiz yıllardaki ihracat gelirini sürekli artıran deniz patlıcanına Ege kıyılarında özellikle İzmir ve Balıkesir açıklarında çok sık rastlanıyor.

İHRACAT HER YIL KATLANARAK ARTIYOR

Sadece iki yıl önce yani 2014 yılında sadece 500 bin lira civarında olan deniz patlıcanı ihracatı 2015 yılında ise 8 katından fazla yükseldi. 2015 yılının 12 ayında 4 milyon lira olan ihracat 2016 yılının ilk 11 ayında ise neredeyse ikiye katlandı ve 7 milyon liraya dayandı. Bu yılın Kasım ayı sonu itibarıyla 6 milyon 613 bin lira olan deniz patlıcanı ihracat gelirinin 7 milyon lirayı geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

2016 YILI TAMAMINDA 7 MİLYON LİRANIN GEÇİLMESİ BEKLENİYOR

Türk mutfağında neredeyse hiçbir yeri olmayan deniz patlıcanı özellikle Çin mutfağı başta olmak üzere Uzakdoğu’dan çok büyük ilgi görüyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından İzmir ve Balıkesir açıklarında belirlenen çeşitli bölgelerden dalgıçlar tarafından toplanan bu canlı daha sonra çeşitli şirketler üzerinden ihracatı yapılıyor. 2016 yılı ilk 11 ayında  300 tondan fazla toplanan deniz patlıcanı genel olarak dondurulmuş olarak satılıyor. Kilogramı 25 dolara kadar fiyatlanan deniz patlıcanında avlanma dönemi her yılın kasım ayında başlıyor ve haziran ayına kadar devam ediyor. Bakanlık tarafından belirlenen bir sistem ile avlanan canlı için çeşitli bölgeler belirlenmiş durumda ve bu bölgelerden bazıları sistemli olarak nadasa bırakılıyor. Bu sayede canlının doğal yolla üremesine de olanak sağlanmış oluyor.

Bu bölgelerdeki dalgıçların en büyük gelir kapısı haline gelen deniz patlıcanı toplanarak sadece Çin’e değil, Tayvan, Vietnam ve ABD gibi ülkelere de satılıyor.

Deniz patlıcanı ile yılda 7 milyon liralık ihracat
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK
İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.