Demir zehirlenmesine dikkat!

Demir eksikliği görülen kişiler de demir takviyesi alınsa da bunun doktora danışmadan yapılması son derece önem taşıyor. Çünkü demir eksikliği gibi demir fazlası da zararlı oluyor.

Demir vücudumuz için çok gerekli bir mineral olsa da bunun vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınması önemlidir. Bu ihtiyacı net olarak bilebilmek için ise mutlaka uzman bir hekime muayene olmak gerekiyor.

EN FAZLA DEMİR İHTİYACI HAMİLELERDE GÖRÜLÜYOR

Demir insan vücudu için hayati bir öneme sahiptir. Alyuvarlarda hemoglobin üreten demir minerali; hücrelere oksijen taşımak, hücre gelişimi ve büyümesini düzenlemek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, beyin fonksiyonlarını desteklemek vs. pek çok işlevi vardır. Yeterli miktarda demir alınmadığında bu işlevler aksamaya başlar ve vücudu olumsuz yönde etkiler. Günlük alınması gereken bir demir ihtiyacı vardır, yapılan araştırmalar ise bu ihtiyacın yaşa göre değiştiğini gösteriyor. Örneğin 7-12 aylık olan bebeklerde demir ihtiyacı 11 mg’ken 51 yaşın üzerinde olan kişilerde bu ihtiyaç 8 mg olarak görülüyor. En fazla demir ihtiyacı ise 27 mg ile 14-50 yaş arasındaki hamile kadınlarda oluyor.

aglama-krizine-giren-cocuk

SIK AĞLAMA KRİZLERİNE GİREN ÇOCUĞA ÖNEM VERİN

Hamilelerin dışında çocuklarda da demir eksikliğine sıkça rastlanılıyor. Bu eksiklik çocuklarda öğrenmeyi zorlaştırırken, büyüme geriliğine de neden oluyor. Ayrıca bu eksiklik iştahsızlık ve çarpıntı olarak da kendini gösteriyor. Son zamanlarda gerçekleştirilen araştırmalar, demir eksikliği olan çocukların yaşıtlarına göre çok daha huzursuz, keyifsiz, halsiz ve yorgun olduklarını gösteriyor. Ayrıca ağlamak krizleri geçiren çocuklarda da demir eksikliği olabiliyor. Tabii ki sadece davranışlara göre demir eksikliği tanısını koymak mümkün değil, bundan emin olabilmenin tek yolunu ilgili hekime görünmekten geçiyor.

DEMİRİ YEDİKLERİNİZDEN ALMAYA ÇALIŞIN

Demir fazlası ile demir zehirlenmesi durumuna rastlamamak için doktorun önerdiği dozdan farklı bir miktarın kullanılmaması gerekir. Demir zehirlenmesi, demirin vücuttan atılamaması ve bu durumun da karaciğere ve kalbe zarar vermesi ile hayati önem taşıyor.

Çok fazla ihtiyaç olmadığı sürece, demiri ilaçlardan değil yemeklerden almaya çalışın. Özellikle süt ürünleri, baklagiller, tam tahıllı gıdalar, kuruyemişler, patates vs. demir yönünden zengindir. Yemeklerin pişirildiği kaplar da önem taşır, incelemeler eski tip dökme tencere ya da tavalarda pişirilen besinlerden daha fazla demir alınabileceğini gösteriyor.

Demir zehirlenmesine dikkat!
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.