Daha enerjik bir yaşam için Uyku, beslenme ve spor

Günlük hayatımız içerisinde harcadığımız enerjiyi bir şekilde yerine koymak durumundayız. Harcanan enerjinin eksiksiz olarak yerine konması hayatımıza sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde devam edebilmemiz için olmazsa olmaz şartlar arasında… Peki harcadığımız enerjiyi en etkili bir şekilde nasıl yerine koyabiliriz?

Bu konuda yapılan sayısız araştırma neticesinde hep benzer sonuçlara ulaşılıyor. Uzmanlar kendi branşlarında araştırma ve incelemeler yaparak farklı yaklaşımlar üzerinden sonuca ulaşıyorlar. Ancak enerjimizi yenilemek ve güne verimli devam edebilmek için düzenli ve yeterli uyku ile beslenme alışkanlıkları ön plana çıkıyor. Ayrıca hareket etmek yani spor yapmak da vücudumuzu yormak yerine hücrelerimizin yenilenmesine sebep oluyor.

Uyku kalitesi için fiziki koşullar çok önemli

Uyku kalitesi konusunda en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında fiziki koşulların uygunluğu geliyor. Bunlar, ortamın ışık seviyesi, havalandırılmış olması, en uygun yastık ve yatak seçimi olarak sıralanabilir. Uyurken vücudumuzun en az uyarılacağı şekilde ışık ve ısı seviyesi sağlanmalı, mümkün olan en az ışıkta uykuya dalınmalı. Vücut pozisyonuna göre yatağın ve yastığın vücudun rahat etmesini sağlıyor olması gerekiyor. Uyku süresi olarak farklı araştırma sonuçları olduğunu hatırlatan  Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, çalışan bir yetişkin için bu sürenin en az altı saat olması gerektiğini savundu.

Uyku kalitesi kadar bir diğer önemli konu da vücudunuza ihtiyaç duyduğu hareketi sağlayabilmek… Sanıldığının aksine düzenli spor yapmanın vücuda yorgunluk değil, hücrelerin yenilenmesi nedeniyle zindelik verdiğini belirten Güldaş, yapılan her hareketin kan dolaşımına katkı sağladığını, böylece vücudumuzdaki her dokuya, hücreye kan gittiğini söyledi. Beslenerek vücuda aldığımız, vitaminler, mineraller, tuzlar, hormonların kan dolaşımı ile hücrelere ulaştığını söyleyen Güldaş, spor yaparak hücrelere arasında iletimi hızlandırdığımızı belirtti. Bu iletim de beraberinde yenilenmeyi ve zindeliği getiriyor.

Sık aralıklarla ama küçük öğünlerle beslenin

Beslenirken de sebze ağırlıklı ve yağlı şekerli gıdalardan uzak durmaya çalışmalıyız. Sindirim sistemimizin sağlığı için hafif, sık sık ve küçük öğünlerde beslenmemiz gerektiğini vurgulayan Güldaş,  meyve sebze ağırlıklı beslenerek vücudumuza ihtiyaç duyduğu proteini yani enerjiyi temin etmiş olduğumuzu ifade etti.

Daha enerjik bir yaşam için Uyku, beslenme ve spor
4.9 Puan
Değerlendirme

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.