Çocukların arkadaş seçiminde ailenin rolü

Yaz mevsimi ile birlikte çocuklar dışarıda daha çok vakit geçirir oldu. Okulda, evinin çevresinde, tatilde vs. çocukların arkadaş seçimi ile ilgili önemli bilgiler veren Gazi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Galip Yüksel, ailelere de önerilerde bulundu.

Çocukların arkadaşlarını seçerken pek çok durumdan etkilendiğini belirten Yüksel, annenin hamilelik sürecinden aileye, oturulan mahalleden eğitim görülen okula, akrabalardan çevreye hatta medyaya kadar çocukların etkilendiğini söyledi. Ailelerin çocuklarının seçimlerinde kötü bir durum olduğunu görse de anlayışla karşılamalarını öneren Yüksel, aksi durumda daha büyük sorunlar ile karşılaşılabileceğinin altını çizdi.

ARKADAŞLARI OLMAYAN ÇOCUKLAR HAYATA OLUMSUZ BAKIYOR

Çocukların gelişim sürecinde bazı davranışları öğrenmeye başladığını söyleyen Yüksel, bu durumun ‘gelişim görevi’ olduğunu vurguladı. Çocukların erken dönemde yaşıtları ile anlaşmayı öğrendiklerini belirten Yüksel, ergenlik döneminde de her iki cins ile iletişim halinde olduklarını ekledi. Bu gelişim görevinin olumlu sonuçlanmasının mutluluk verdiğini söyleyen Yüksel, olumsuz sonuçlanması durumda da çocukların sıkıntılar yaşamasına neden olduğunu belirtti.

Arkadaşı olmayan çocukların diğer çocuklara göre daha az sosyal olduğunu belirten Yüksel,hayata olumsuz bakan bu çocukların derslerinde başarısız olduklarını ve strese girdiklerini belirtti. Bu noktada ailelere öneride bulunan Yüksel, çocuğa sosyal becerileri ve toplumsal kuralları öğretmesi gerektiğini, bu sayede yaşıtlarındaki çocuklar ile daha rahat anlaşabileceklerini vurguladı. Ailelerin çocuklara arkadaşları ile ilgili kötü sözler söylememeleri gerektiğini belirten Yüksel, yanlış bilgi vermekten kaçınmalarını ve özgüveni yetişmiş bir birey olması için asla aşağılanmaması gerektiğinin altını çizdi. Yaşadığı olaylara empati yaparak bakılmasını öneren Yüksel, katı kuralların konulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

ÇOCUKLARIN GEÇİRDİĞİ EVRELER

Anasınıfı döneminde çocukların hayatı çok bilmediklerinden herkesle oyun oynamak, iletişim kurmak istediğini söyleyen Yüksel, okula başlama ile birlikte arkadaşlarını seçmeye başladıklarını vurguladı. 9 yaşından sonra hemcinslerine yönelik tercih yaptıklarını söyleyen Yüksel, 12 yaşında ergenliğe girilmesi ile birlikte karşı cinse de ilgilerinin başladığını belirtti. 14 yaşından sonra aşık olabileceklerini vurgulayan Yüksel, genellikle bu ilişkilerin kısa süreli olduğunu belirtti. 19 yaş zamanlarında ise daha ciddi flörtlere yöneldiklerini söyleyen Yüksel, arkadaşları konusunda da çok daha seçici olduklarını, az ve öz düşüncesini savunduklarını söyledi.

AİLELER ÇOCUKLARININ YANINDA OLMALI

Ailelerin çocuklarının arkadaşlık ilişkilerinde bazı yöntemleri kullandığına değinen Yüksel, arkadaşları ile ilgili bazı kuralları koymak, teşvik etmek ve yasaklamaların olduğunu söyledi. Onaylanmayan arkadaşlıkların nedeninin çocuklara güzelce anlatılması gerektiğini belirtti.

Çocukların arkadaş seçiminde ailenin rolü
4.9 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.