Çocuğunuzda uyku apnesi varsa önemseyin

Yetişkinlerde rastlanan uyku apnesi rahatsızlığı çocuklarda da görülebiliyor. Uzmanlar bu hastalığın önemsenmemesi durumunda ciddi sağlık problemlerinin yaşanacağına dikkat çekiyor.

Konu ile ilgili önemli bilgiler aktaran Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal, çocuklarda görülen uyku apnesinin okula başlanmadan önce tedavi edilmesi gerektiğine değindi. Baykal, aksi durumda çocukların yaşam kalitesi düşerken okulunda da başarısız olabileceğine vurgu yaptı.

UYKU APNESİ ÇOCUKLAR OKULA BAŞLAMADAN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

Tıkayıcı uyku apnesinin detaylarından bahseden Baykal, uyku halinde olanların kısmi ya da tam olarak hava yolunun tıkanması olduğuna dikkat çekti. Bu durumda ani solunum durması ve kaliteli uyku alınamadığına değinen Baykal, okula başlayacak çocuklarda uyku önemli olduğundan tedavinin daha erken yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Baykal, okula başlamamış çocuklarda 11-12 saatlik uyku yeterliyken 6 ve 12 yaş arasındaki çocuklarda bu sürenin azaldığına ve 9-11 saate düştüğünü aktardı.

Yetişkin kişilerde ise uyku apnesi probleminin kalp ritim bozukluğu, yüksek tansiyon, reflü ve cinsel sorunlara yol açtığını belirten Baykal, çocuklarda da solunum yolu enfeksiyonuna neden olabileceğini vurguladı. Uyku apnesi olan çocuklar üzerinde bir çalışma yapıldığını söyleyen Baykal, ilköğretimde okuyan çocukların kronik horlama sorununun %10 seviyesinde, uyku apnesinin ise %1 olarak görüldüğünü belirtti. Çocukların konsantrasyonunu oldukça olumsuz etkileyen bu durumun okul hayatında başarısızlıklara neden olduğunu belirten Baykal, özgüveni de eksilttiğine dikkat çekti.

cocugunuzun-davranislarina-dikkat

ÇOCUKLARINIZIN DAVRANIŞLARINA DİKKAT EDİN

Ailelerin mutlaka çocuklarının davranışlarını incelemesi gerektiğini aktaran Baykal, gece horlama, terleme, sürekli hareket ve nefes durması gibi problemler görülüyorsa mutlaka en kısa sürede doktora gidilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aşırı kilolu, alejisi bulunan ve dili büyük olan çocuklarda uyku apnesinin daha fazla görüldüğünü söyleyen Baykal, yine de bademciklerinde ve genzinde büyük etler varsa bu durumun yaşanabileceğine dikkat çekti. Uyku apnesi yaşan çocuklarda hafıza geriliğinin de görüldüğüne vurgu yapan Baykal, öğrenme ezber gücünün de azalacağına vurgu yaptı. Ayrıca yine bu rahatsızlığa sahip olan çocuklarda aşırı hırçın tavırların görülebileceğini belirten Baykal, sabırsızlık ve hiperaktiflik de baş gösterebileceğini sözlerine ekledi.

Çocuğunuzda uyku apnesi varsa önemseyin
4.8 Puan
Değerlendirme
Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.