Cilt Kanseri Tedavisinde Dev Adım

Fransız bilim adamları yaptıkları çalışmalar ile cilt kanserine iyi gelen bir ilaç bulduklarını açıkladı. Cilt kanserinin en tehlikeli çeşidi olan “melanom” tedavisi için HA15 bileşeni olan ilacın, kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelere zarar vermesini engellediği belirtildi.

Klinik Çalışmalarına Başlanacak

Yani bu ilaç hastalık olan hücreleri temizlerken sağlıklı olan hücrelerin de zarar görmemesini sağlıyor. Bu ilacın sadece cilt kanserine değil; meme, kolon, prostat, pankreas, kronik miyeloid lösemi gibi pek çok hastalığı da tedavi ettiği bildirildi. Fareler üzerinde denenen ilacın, insandan alınan biyopside de denendiği ve olumlu sonuçlar alındığı duruldu. Dolayısıyla kısa bir zaman içerisinde klinik çalışmalarının da yapılacağı belirtildi.

Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Fezal Özdemir Açıklamalarda Bulundu

Konu ile ilgili Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Fezal Özdemir, önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle günümüzde cilt kanserinin oldukça arttığına dikkat çeken Özdemir, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bilgilerine bakıldığında tüm dünya genelinde her sene 2-3 milyon melanom-dışı deri kanseri hastalığının görüldüğünü açıkladı. Bu bağlamda 2012 yılında ise 232 kişide bu hastalığın görüldüğü ve 55 kişinin hayatını kaybettiğini vurguladı.

Özdemir, cilt kanserini iyileştirmek için yapılan araştırmalar sonucu geliştirilen ilaçların tedavi için yeni ve faydalı durumlar oluşturduğunu söyledi. En son Fransa’daki Nice Üniversitesi’nin araştırmacılarından Michael Cerezo ve Stephane Rocchi başkanlığındaki bir ekibin “melanom” çeşidi cilt kanseri hastalığının tedavisi için yeni bir ilaç ürettiklerine dikkat çekti.

cilt-kanseri-tedavisi-cancercell

Bu Yeni Yöntem CancerCell’e de Konu Oldu

Dünyanın en iyi akademik dergilerinden biri olan Cancer Cell’de de konu ile ilgili bir makale yayınlandı. Yeni ilaç çözümü bu makaleden de duyurulmuş oldu. Yazıda Fransız araştırmacılar, HA15 ilacının tiyazol benzensülfonamid isimli bir maddenin yapısının yeniden düzenlenmesiyle bulunduğunu belirtti. Bu sayede kanserli hücrelerin sağlıklı olan hücrelere zarar vermesi mümkün olmayacağını ve tedavide en zor aşama olan metastaz evresine iyi bir çözüm bulduklarınıduyurdu.

Araştırmanın sorumlusu olan StephaneRocchi ise en önemli zorluğun sadece hastalıklı bölgeleri iyileştirmek değil, bu bölgelerin sağlıklı hücrelere de zarar vermesinin önüne geçilmesi olduğunu söyledi.

Cilt Kanseri Tedavisinde Dev Adım
4.8 Puan
Değerlendirme
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.