Cam filmi kullanan araç sahiplerinin dikkatine

TOBFED Genel Başkanı Serkan Bakırtaş piyasa da satılan standart dışı cam filmlerinin insan sağlığına ciddi zararlarının olduğunu söyledi.

Türkiye Oto Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) başkanı Serkan Bakırtaş, araçlarda kullanılan ve standartlara uygun olmayan cam filmi uygulamalarının sağlık açısından oldukça ciddi riskler bulundurduğunu bildirdi.

Araçların imal, tadil ve montajı hakkında ki yönetmelikle araçlara cam filmi uygulamalarının serbest bırakıldığını söyleyen TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş Çin’de cam filmi uygulamasının; güneşin zararlı ışınlarını engelleyerek klima kullanımını azalttığını buna bağlı olarak; daha az yakıt tüketimi ve emisyon sağladığı için vergi indirimi getirdiğini söylüyor. Ancak bu durumun standart dışı cam filminde tam tersi olduğunu; standart dışı cam liflerinin kanserojen madde ve zararlı gazlar içerdiğine vurgu yapıyor.

SAĞLIĞIMIZ İÇİN TEHLİKELİ GAZLAR ÜRETİYOR

Ayrıca standartlara uygun cam liflerinin ileri teknoloji kullanılarak ve Polietilen ham maddesi ile üretildiğini söyleyen TOBFED Başkanı Serkan Bakırtaş sözlerine şu şekilde devam ediyor;

“Tüm araçlarda güvenle kullanılabilen standart cam lifleri; çok güneşli günlerde bile UV ışınlarına karşı yüksek koruma sağlar ve aracın içini serin tutar, böylece klima kullanımından ve dolaylı olarak yakıttan tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca güneş ışığına maruz kaldıklarında herhangi bir şekilde koku ve kötü kimyasal salgılamayan standart cam lifleri; herhangi bir yangın esnasında da asla tutuşma yapmazlar. Ama standart dışı üretilen cam lifleri PVC ham maddesinden üretilmektedir. Bu tür cam liflerinin; UV geçirgenlikleri çok düşüktür, ömürleri çok kısadır, içeriye ısı geçişi sağlar ve temas ettiği sıcak yüzeyle birlikte insan sağlığı için çok tehlikeli olan zararlı gazlar üretir. Araç içinde ki kişilerin bu gazları soluması son derece zararlıdır ve çünkü bu gazlar kanserojendir. Bunların dışında standart dışı cam filmleri herhangi bir yangın esnasında çok çabuk tutuşabilir ve yanabilir. Biz otomotiv sektörünün en büyük STK temsilcisi olarak; tüm araç sahiplerini bu çok önemli ve hassas konuda uyarıyoruz ve herhangi bir olumsuz olay yaşanmaması için gereken önlemlerin alınmasını rica ediyoruz”.

Serkan Bakırtaş ayrıca 2017 itibariyle cam filmi uygulayıcılarının sertifikalandırılmalarına da başlayacaklarının müjdesini veriyor.

Cam filmi kullanan araç sahiplerinin dikkatine
4.8 Puan
Değerlendirme
Ahmet ÖZTÜRK

İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Ahmet Öztürk, 31 yaşındadır. Daha çok ekonomi ve eğitim alanlarıyla yakından ilgilenen Öztürk, birikmiş bilgi ve deneyimini kurucusu olduğu bilirmiydin.com haber portalında okurları ile paylaşmaktadır.
 
 
İmtiyaz Sahibi, Ekonomi ve Eğitim Yazarı
E-Posta: ahmet.ozturk@bilirmiydin.com
İletişim: 0535 508 12 24

loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.