C vitamini yaşlılığı durduruyor

Sağlıklı bir şekilde yaşlanmanın önemli noktasının doğru besinlerle mümkün olabileceğini belirten Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, uygulanabilir bir beslenme listesi oluşturup uygulamak gerektiğinin önemini anlattı. B12 tüketiminin önemi vurguladı.

UYGULANABİLİR BİR PLAN NASIL YAPILIR?

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, akılcı bir beslenme planı yapmak için ilk önce yapılması gerekenin tüketilen besinlerin içeriklerini saptamak olduğunu belirtti. Aynı zamanda tüketilen besinlerin vitamin ve minerallerindeki yaşlılık dönemine etkilerini saptayabilmek olduğunu ifade etti.

B12 EKSİKLİĞİNE DİKKAT!                                               

Yorgunluk, depresyon, unutkanlık gibi sorunların en büyük sebeplerinden birisi B12 eksikliğidir. Bu eksikliğin önemine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, yaşlıların birçoğunda bu eksikliğin görüldüğünü aktardı. Bu eksikliği gözlemlediğimiz hastalarımızda mide salgısında azalma ve midenin iç yüzeyini oluşturan dokudatahribat gözlenmektedir diyen Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, bu nedenle yaş ilerledikçe B12 eksikliği daha çok hissedilir. B12’nin sinir sistemi üzerindeki etkilerini de düşünerek düzenli olarak B12 vitamini zengini besinler olan kırmızı et ve ürünleri, balık, yumurta sarısı, peynir ve süt tüketmeye çalışın diyerek B12 tüketiminin önemini anlattı.

YAŞLILIĞI C VİTAMİNİ İLE DURDURUN!

Yaşlanma sürecinin başladığı kişilerde C vitamini oranında düşüş gözlendiğini ifade eden Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, C vitamini eksikliğinin nelere yol açtığını anlattı.

C vitamininin yaşlılığa bağlı katarakt, enfeksiyonlar ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Pişirme ve saklama yöntemleri ile C vitamini oranı ile oynayabilirsiniz. En iyi C vitamini depoları sebze ve meyveler; özellikle turunçgiller, yeşil biber, maydanoz ve domatestir. Bol bol tüketin. Yaşlılığa bağlı savunma yapabilmek için C vitamini çok önemlidir.

C vitamini tüketimi kas ve sinirlerde önemli bir belirleyicisi olan magnezyum, kalsiyum ve potasyum dengesinin korunmasında da etkindir.

BAĞIŞIKLIĞINIZI SELENYUMLA GÜÇLENDİRİN!

Vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için en iyi antioksidanlardan birisi selenyumdur. Selenyumun güçlü bir antioksidan ve tümör koruyucusu olduğunu mutlaka aklınızın köşesini yazın. Kırmızı et ve deniz ürünlerini bol bol tüketin. Kalp sağlığınızı korumak için de bakır tüketimi önemlidir. Bakır ihtiyacınızı susam tohumu, fıstık, kurubaklagiller, balık, kakao, yumurta ve koyu yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz.

C vitamini yaşlılığı durduruyor
4.9 Puan
Değerlendirme
Akif Emre ÖZBEY
29 Yaşında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi mezunudur ve Sağlık alanında yaşanan gelişmeleri bilirmiydin.com interaktif haber portalında okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak Basketbol ve yüzme ile ilgilenmektedir.
 
 
Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: akifemre.ozbey@bilirmiydin.com
Cep: 0531 709 63 95
loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.