Simetri Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Simetri Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Simetri hastalığı obsesif kompulsif bozukluğudur. Bazı insanlar nesnelerin duruşuna, yerine ve yönüne karşı takıntıları olabilir. Yanlış hizalanmış veya kargaşa için olduğu durumlarla karşılaştıklarında insanları rahatsız eder. Simetri hastaları, herşeyin mükemmel görünmesini ister.Simetri hastaları eşyaların simetrisine çok önem verirler. Her şeyin simetrik olmasını isterler. Herşeyin temiz olmasını ve bıraktığı gibi düzgün durmasını ister. Özellikle düzelttiği ve temizlediği eşyaları bozan kişilere karşı büyük tepki verirler. Simetri hastalarının sadece eşyalara karşı takıntısı olmaz. Aynı zamanda yazım hataları, eksik harflerle yazılmış kelimelere karşı tahammül edemeyebilir. Simetri hastalığı olan kişiler delice ve mantıksız görünüyor olsa bile ciddi bir rahatsızlıktır.

Simetri kaygıları olan insanlarda diğer anksiyere bozuklukları görülebilir. Erken yaşlarda da görülebilir. İnsanlar çoğu zaman ailesinin etkisi üzerinde simetri hastalığı ile karşılaşabilir. Aile ve arkadaşlar etkilenebilir. Strese neden olan bir hastalıktır.

Simetri ve doğruluk konusunda takıntılı bireyler kendi kaygıları ile ilişkili farklı düşünceye sahip olabilirler. Örneğin, simetri hastalığı olan bir anneyi ele alırsak, kızı saatinde evde değilse bir kaza olabileceğinden endişe edebilir. Kişilerde saçma düşünceler gerçekleşmesi olasıdır. Bir şeyi sürekli tekrar etmenin gerçekleşeceğine inanırlar ve örneğin ”sen körsün” cümlesini dört kere kullanınca gerçekleşeceğine inanırlar ve ”sen kör değilsin” deme takıntısı olabilir. Böylece rahatlarlar. Simetri hastaları için yemek masasındaki tabakların çatal bıçakların yerleri standart ve düzgün durmalıdır.

Simetri Hastalığının Belirtileri

Simetri hastalığının baş nedenleri şunlardır:

 • Çok temiz, hijyenik bir ortamda yaşamak
 • Görünüme, aşırı bakım için harcanan zaman
 • Sağ-sol takıntısı
 • Eşyaların düzgün durması için harcanan zaman
 • Her zaman temiz hissetme ihtiyacı
 • Mükemmel uyumlu hale getirilmesi ihtiyacı
 • Aşırı temizleme isteği

Simetri Hastalığı Tedavisi

Simetri hastalığının tedavi şeklinin belirlemesinde dikkate alınması gereken bazı faktörler vardır. Bazılarını şöyle sıralayabilirim:

 • Semptomların şiddeti
 • Hasta için geçmişteki tedavileri
 • Bireysel motivasyona geçmesi ve tedaviye uyum

Simetri hastalığı olan kişiler ilerlemesini önlemek için mutlaka psikoterapi seanslarına başlamalıdır. Bu konuya ciddi önem vermelidirler. Simetri hastalığının ilerlemesi halinde düzelmeyebilir. Aynı zamanda blişsel-davranışçı terapi, davranış terapisi, pozlama ve tepki önleme, antidepresanlara da başvurulabilir.

Simetri Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
4.3 Puan
Değerlendirme

simetri-nedir

loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

 1. Avatar
  Muhammed oğuz aydın |

  bende olduğunu biliyordum ama ben en çok kelimelere takıntılıyım mesaj yazarken boşluk turuna tek seferde basılacak 2 sefer basılsa sıkıntı büyük 🙂

  Yanıtla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.