Ses Kayıtlarında Sesimizi Neden Farklı Duyarız?

İnsanın sesi ses kayıtlarında neden farklı çıkar? Ses kayıtlarındaki ses gerçek ses tonunuz mudur? Bizim duyduğumu ses ile başkası tarafından duyulan ses aynı değil midir?
Ses akciğerlerdeki havanın ses tellerinde şekillenmesiyle oluşur. Ses tonu insanın ergenlik döneminde değişim gösterebilir. Onun haricinde yaşlı haldeyken de seste değişimler gözlenebilir.
Kendi sesimizi kafatasında oluşan titreşim nedeniyle farklı duyarız. Hatta ses tonumuz ilginç gelir, gerçek sesimiz olduğuna ihtimal vermeyiz. Halbuki sesimi ses kayıtlarındaki gibidir. Bunu bir başka kişinin sesini kayda alarak ispatlayabilirsiniz. Fark edeceksiniz ki karşınızdaki insanın normal ses tonuyla ses kaydındaki ses tonu aynıdır. Elinizi kulağınızla kapadığınızda da çıkardığınız ses tonu sizin gerçek ses tonunuzdur.,
Konuştuğunuz sırada sesiniz havayla karışarak karşımızdaki kişinin kulağına gider. Dolayısıyla seste değişimler meydana gelir.
Kişinin konuştuğu sıradaki sese kafa sesi denmektedir. İnsan kafasındaki ses gerçek sesiniz değildir. Kişi konuştuğunda kulağa hem ağızdan hem de gırtlaktan giden sesi duymaktadır. Kişi konuştuğu esnada karşı taraf tek sesi duyar. ses telleri boğazda olduğu için ses kulağa daha derinden ve biraz daha boğuk olarak gelir. Farklı gelmesinin sebebi budur. Ses tellerimiz boğaz kısmında olduğu için sesi bize biraz boğuk, kısık ve derinden gelir.
Herkes kayıtlardaki sesini duyunca şaşırır ve beğenmez. Bunun sebebi her zaman duyduğu sesten farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Aslında ses tonu kötü değil, normaldir. Kişinin duyduğu en yabancı ses kendi orijinal sesidir.
Eğer normalde duyduğunuz ses tonunuz ile ses kayıtlarındaki ses tonunuz aynı geliyorsa işitme problemi yaşıyor olma ihtimaliniz yüksektir. Gerekli yerlere başvurmanızı tavsiye ederiz.

loading...

İlişkili yazı

Yorumlar

  1. Avatar
    Mehmet Mustafa Çalağan |

    Bunun sebebini merak ediyordum ve sesimin kayıtlarda farklı çıkmasından dolayı kendimde özgüven eksikliği oluyordu sesimi insanların kayıtlardaki gibi duyabildiği fikrine kendimi alıştırarak kendimi motive ediyor özgüvenimi tamamlıyorum. Bilgi için teşekkürler iyi bloglar dilerim kolay gelsin

    Yanıtla

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.