Sağlıklı Bir Kahvaltıda Ne Yenir?

Sağlıklı Bir Kahvaltıda Ne Yenir?

Kahvaltı günün ana yemeği olarak kabul edilir. Kahvaltı yapmak kesinlikle aksatılmamalıdır. Kahvaltı gün boyunca insana güç, enerji, vitamin verir. Kahvaltı yapmak önemli fakat kahvaltıda ne yediğiniz daha da önemlidir.

Sabah günün en önemli parçasıdır. Eğer kahvaltınızı aksatırsanız öğle yemeğiniden sonra uyku bastırabilir. Sabah kahvaltı yapmak istemiyorsanız, gün boyu açlık çekerken akşam yemeğinde kontrolsüz beslenirsiniz. Bu da kilo almanıza neden olur. Mutlaka kahvaltı yapmaya çalışın. Sabah kahvaltısı kilo aldırmaz. Normal ve sağlıklı bir kahvaltı yapmalısınız. Gereksiz ve zararlı atıştırmalardan kaçınmalısınız.

Sağlıklı Bir Kahvaltıda Yenir?

Kahvaltı için hem lezzet hem de sağlık açısından mükemmel olan bazı ürünler vardır.

  1. Fırın Ürünleri: İnsanın beyin ve kas dokusu için çok gerekli olan bir enerjiyi temsil eder. Lif açısından zengindir. Obeziteye yol açmaması için dikkatlice yemelisiniz.
  2. Meyve: Bütün gün canlı olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca greyfurt ve portakal çeşitli enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı yardımcı olur. Yüksek miktarda C vitamini içerir. Sadece akşam yemeklerinde değil, kahvaltılarda da tüketmeye özen gösterilmelidir.
  3. Yumurta: Yumurta içerdiği proteinler ile çok sağlıklıdır. Her kahvaltıda bir tane yumurta yemelisiniz.
  4. Tahıl: Püresi, meyve ilavesi ile su veya süt üzerinde karıştırılır, kuruyemiş, fındık, sabah menüsünde harika görünür ve uzun bir süre için vücuda gerekli enerjiyi verecektir.
  5. Süt Ürünleri: Bu besinler vücudun gün boyunca stres ile başa çıkmasına yardımcı olmaktır. Buna ek olarak, bu gıdalar A vitamini içerir ve kemiklerin geliştirmesinin yanı sıra protein ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Sağlıklı ve lezzetli kahvaltı hazırlamak çok zor değildir. Lezzetli içecekler ile kahvaltılarınızı süsleyebilirsiniz.

Semanur DELİGÖZ
Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

loading...

İlişkili yazı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.